У Запоріжжі вчергове переплатять на будівництві підземної школи понад 10 мільйонів
Підземна школа на території ліцею «Логос» обійдеться на 10,5 мільйона гривень дорожче ніж мала. «Запорізький центр розслідувань» продовжує аналізувати кошториси на предмет завищення цін за будматеріали і обладнання. На чому поставили більший цінник і як він різниться з ринковими – розповідаємо у матеріалі
Вчора, 12 грудня, відкрили першу підземну школу Запорізької області. За попередніми підрахунками у ній може навчатися близько тисячі дітей, у дві зміни. Це буде перша спроба перевірити такі простори на безпечність і функціональність для дітей.
Водночас з цим продовжують будувати й інші. Так, у жовтні уклали договір на будівництво школи на території ліцею «Логос», що неподалік критого ринку по вулиці Рекордній. Вартість цього будівництва складає понад 107 мільйонів гривень.
За попереднім календарним планом роботи мають завершити через рік, у грудні 2025 року.
Що у кошторисі
Тому як сума охоплює не тільки оплату за роботи, але й матеріали для них, ми запросили кошторис і проаналізували його. У документі ми виділили позиції від 50 тисяч гривень, їх загальна вартість з ПДВ 27,8 мільйонів, а після знайшли ці позиції та їхню вартість у відкритих джерелах.
Відтак методом порівняння вдалося визначити 12 позицій, що сумарно мають переплату у понад 10,5 мільйона гривень. Для розуміння, це 412 квадрокоптер на які є щомісячний попит військових, якщо аналізувати обороні закупівлі.
А тепер детальніше розповімо про кілька прикладів того на чому поставили найбільшу націнку.
Як і попередніх проаналізованих нами кошторисах найбільше переплатили на бетонних сумішах різного типу. Наприклад, суміші класу C25/30 обійдеться в понад 6 мільйонів переплати.
Так, у кошторисі зазначено, що потрібна кількість суміші вартуватиме у 14,6 мільйона гривень, проте у відкритих джерелах та ж кількість буде коштувати 8,5 мільйона гривень. Ще 935 тисяч переплатять на двох інших бетонних сумішах – клас бетону В10 та клас бетону C25/30.
Наступна позиція з завищеною вартістю це арматурна сталь – міцні металеві стрижні для зміцнення конструкцій. Їх додають до бетону, щоб він був надійнішим і міг витримувати великі навантаження.
У кошторисі «Логосу» вони зазначені у кількох видах – різняться за діаметром. Найдорожча позиція кошторисі «гарячекатана арматурна сталь, клас А-ІІІ, діаметр 12 мм» оцінена в 4,5 мільйона гривень за близько 111 тонн. Однак у відкритих джерелах ціна складає 3,5 мільйона за ту ж кількість. Тобто різниця в понад мільйон.
За два інших види сталі сумарно переплатять також близько мільйона.
Наступна позиція полістиролбетон – матеріал, зроблений із цементу, води, піску та маленьких кульок пінопласту. Його застосовують для зберігання тепла. На цій позиції ми знайшли відхилення 383 тисячі гривень. Так, вартість у кошторисі складає 683 тисячі, а у відкритих джерелах – 299 тисяч гривень, за той же обсяг.
Що ще?
За інші позиції переплатять від 12 до 175 тисяч гривень. Серед таких позицій: електричний конвектор, дизель-генератор, двигун, паливний бак, пісок та цегла.
До того ж ми виділили вісім позицій, які не можна перевірити. Адже у кошторисі не конкретизовані характеристики і марки, або цін на них немає в публічному доступі.
Наприклад, для «припливна установка для укриття» (пристрій, який подає свіже повітря в закрите приміщення) не вказано характеристик. Або, «каналізаційна насосна установка drainlift sani-l16m/4c wilo», що потрібна для перекачування стічних вод, тут є характеристики, але цін немає у доступі.
Таким чином, переплата за проаналізовані матеріали і обладнання складає 10,5 мільйона гривень або 17% від загальної вартості позицій у розділах 3 та 4 (будівельні матеріали та устаткування). Попри це сума може бути не остаточною, адже деякі позиції ми не змогли перевірити через відсутність чіткої інформації або закритість цін. Тож, встановити ймовірну переплату не можливо.
Читайте також: Як заробити мільйони на зупинках і дитячих майданчиках у Запоріжжі? Складно
Обговорення