Штурханина і виклик поліції: проблему запорізької Громради не змогли розв’язати

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Зустріч між представниками влади та Громадської ради при виконкомі закінчилася розколом самої Громради. До цього були штурханина, вигнані журналісти і зачинені на ключ двері кімнати, де проходила зустріч. ЗЦР розповідає про перебіг події та про проблеми всередині ради

У запорізькій мерії відбулася зустріч між представниками влади та учасниками Громадської ради при виконавчому комітеті. Намагалися знайти способи перезапустити роботу ради, заблокованої через бюрократичні помилки та неправильну докооптацію нових учасників. ЗЦР детально писав про Громадську раду та причини її блокування ТУТ.

Зустріч розпочалася за участі в.о.міського голови Регіни Харченко та її заступника Сергія Білова. Громадську раду представляла її президія. Особисто були присутні Олена Макайя, Наталія Бабенко та Володимир Швець, за відеозв’язком –  голова Громради Катерина Акула та Олег Помазан, які виїхали за кордон.

Проблеми і заперечення

Зустріч розпочалася відносно спокійно. Керівник управління внутрішньої політики міськради Євген Коваленко, який відповідає за взаємодію з Громрадою, озвучив причини можливого розпуску органа. За його словами, Громрада вже два роки не працює відповідно до своїх же установчих документів. Зокрема, мають проводитися загальні збори Громради. Для цього їй навіть пропонували доступ до укриття. Але замість загальних зборів відбуваються засідання президії. Рада не має кворуму,  а на засідання президії не запрошують представника УВП, хоча мали б.

Євген Коваленко твердить також, що Громрада не подавала звітність за 2022-2023 роки. Крім того, УВП отримує документи за підписом Катерини Акули, яка перебуває у Німеччині, а також Олени Макайї – хоча, як твердить Євген Коваленко, згідно з Положенням, яке регламентує роботу ради, представляти її може тільки голова. Тим часом Катерина Акула в інтерв’ю “Суспільному.Запоріжжя” твердить, що її заступниця Олена Макайя документи не підписує.

Ми так розуміємо, що Громадська рада у себе не може визначитися, хто, що, куди. Працює не за своїм положенням.

Євген Коваленко, начальник управління внутрішньої політики міської ради

Деякі аргументи влади представники Громради змогли спростувати. Зокрема, твердять, що звітність подавали, в організації 26 активних учасників із 41, що дає кворум, а кого з УВП запрошувати на засідання, не знають – їм просто не повідомили.

Зрештою, найбільш серйозним питанням залишається так зване питання “нових членів” Ради. Як ми вже писали, наприкінці 2023 року Громадська рада провела кооптацію нових членів, але зробила це з порушенням. Катерина Акула стверджує, що помилку виправлено. УВП вимагає, що це було зроблено на загальних зборах Громради – але від початку року це не можуть зробити, бо дійсно не вистачає кворуму. 

“Вийдіте вон отсюда”

Обговорення тривало відносно спокійно, поки на ньому була присутня Регіна Харченко. Втім, коли вона пішла, градус дискусії стрімко зріс. Для членів президії Громради головною причиною проблем виявилися ті самі “нові члени ради”.

Як стверджує учасниця президії Ірина Мішина, до кооптації Рада роботала “як часики”. А от нові учасники, донабрані у грудні 2023-го, нібито нічого не роблять. Але при цьому дуже заважають, намагаючись встановлювати свої правила. 

Зауважимо, що на зустрічі були присутні і деякі з цих учасників – зокрема, координаторка Ради відновлення Запоріжжя Тетяна Жавжарова та голова ГО “HeroU” Валерія Морозова.

За словами Валерії, заступниця голови Громради Олена Макайя від початку була проти присутності нових учасників через їх незрозумілий статус. Залежно від ситуації, докооптовані разом з Олегом Григор’євим організації то вважають чинними членами Громради, то ні. Ірина Мішина, зокрема, обурена відсутністю активності нових членів. Олена Макайя заперечувала проти їх присутності на зустрічі, бо членами вони не є. Вердикт Євгена Коваленка щодо невизначеності всередині Ради в цих умовах виглядає недалеким від істини. 

Втім, нові учасники недовго були присутні на засіданні. Ще одну учасницю президії Вікторію Артеменко (до речі, голову ГО “Правова країна”) обурила присутність “сторонніх” на зустрічі. Тож вона виштовхала із кімнати і їх, і журналістів. Євгена Коваленка змусила повернутися на його місце, щоб продовжити обговорення. Євген Коваленко у відповідь попросив викликати поліцію.

Джерело: Валерія Морозова

Ззовні члени Громради намагалися зачинити кімнату, де залишилися Коваленко та президія, на ключ. Втім, тут уже обурилися співробітники мерії. Кімнату таки відчинили, викликали поліцію. Заяву до поліції, однак, писати ніхто не став.

Кворуму погіршало

“Вигнаних” обурила поведінка “колег” із президії. Тож на пропозицію Тетяни Жавжарової вони написали заяви на вихід із складу Громради. 

Джерело: Валерія Морозова

А ще – підписали звернення до Регіни Харченко. У ньому просять створити ініціативну групу, щоб переобрати Громраду “із включенням в неї демократично працюючих організацій”.

І що у підсумку?

Фактично вихід частини учасників – єдиний результат сьогоднішньої зустрічі. Чи розпускати раду, вирішує виконком. На одному з попередніх засідань це питання вже розглядали – і вирішили провести сьогоднішню зустріч, щоб уладнати суперечливі питання.

Чи зміниться позиція влади після сьогоднішнього засідання, поки що невідомо. Тим часом, як повідомив Євген Коваленко, члени президії Громради зрештою планують таки організувати загальні збори організації. Ті самі, які були потрібні ще після проблемної докооптації у грудні.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі