«Мазута» у Мокрій Московці у Запоріжжі: хто винен і чому його приховують

Причина забруднення Мокрої Московки – черговий російський обстріл. Саме після нього у річку вилилися тонни відпрацьованого мастила. Забруднювач відомий, але правоохоронці не хочуть його називати. І мають на те підстави
Що відомо?
Забруднення на Мокрій Московці виявив місцевий блогер у неділю, 11 травня. За його словами, шар гнучкої речовини, яку він назвав «мазутою», сягав близько 10 сантиметрів. Пізніше у Державній екологічній інспекції Південного округу повідомили, що площа забруднення склала близько 800 квадратних метрів. Таким чином, ішлося про тонни нафтопродуктів.
У понеділок на річці почалися екстрені роботи. Річище перегородили, щоб не допустити забруднення Дніпра – і його дійсно вдалося уникнути. Речовину вибирали і технікою, і вручну. До робіт долучили і таємниче підприємство-забруднювача. Воно надало техніку і сорбенти. До п’ятниці пляму речовини прибрали.
Що припускають?
«Мазут» – некоректне визначення для маси, яка потрапила до Мокрої Московки. Держекоінспекція Південного округу відібрала проби у перший же день, але поки точний склад забрудника не оголосили. Втім, екологи у приватній розмові висувають припущення, що у річці опинилися відпрацьовані мастила.
На диво, «мазут» міг би бути умовно кращим варіантом. Відпрацьовані мастила, крім нафтопродуктів, містять також домішки, які потрапили до них під час використання. Це робить їх склад непередбачуваним, а аналіз наслідків забруднення – складнішим.
Тут дається взнаки ще один момент. Держекоінспекція робить аналізи річки і грунту біля неї за визначеним переліком речовин. Але якщо до води потрапили відпрацьовані мастила, цього переліку може бути недостатньо. З іншого боку, деякі шкідливі речовини – наприклад, фосфати або фенол – у річці, швидше за все, не знайдуть.
На що це впливає? У першу чергу, на визначення завданої шкоди. Як прогнозують нам у приватній бесіді експерти, цього разу вона буде не надто великою, попри суспільний резонанс та страшні кадри з місця катастрофи.
Причин декілька, і перша – статус Мокрої Московки. Це річка місцевого значення, тобто її забруднення буде оцінюватися нижче, ніж якби пляма таки доповзла до Дніпра.
Мокра Московка і забруднення
Мокра Московка – особливий біль запорізьких екологів. До неї скидають води декілька великих запорізьких заводів плюс підприємства Державної кримінально-виконавчої служби (колонії, простіше) під Вільнянськом. Проби з річки беруть рідко, але коли беруть – практично завжди знаходять забруднення.
Декілька років тягнулось провадження: та сама колонія скидала у річку стоки через… очисну станцію, що не працювала ще з 1980-х років. Запевняють, що перевищення рівня забруднення при цьому не фіксували.
Додають проблем і самі запоріжці. Дно річки всіяне брухтом. І хоча після підриву Каховської ГЕС річище розчистили, за два роки його знов встигли захаращити. Наступна розчистка Мокрої Московки, згідно з міською екологічною програмою, запланована на наступний рік.
Ще одна причина, чому сума до відшкодування буде невеликою – швидше позитивна. За деякими ознаками, речовина, що потрапила до річки, виглядає малорозчинною. Це означає, що вона просто «лежала» на поверхні води, але мало змінювала її склад. Втім, якщо йдеться про відпрацьоване мастило, тут можуть бути нюанси.
Хто винен?
Росія. Таку відповідь дала одна із коментаторок до нашого відео про забруднення. І була права.
Про це, зокрема, говорить той факт, що ще до минулого четверга підприємство-забруднювач вже знайшлося і активно брало участь в очищенні річки. Швидше за все, воно ж оплатить утилізацію вибраного. Адже «мазуту», що дістали з річки, все одно доведеться десь скласти.
Але називати його не хочуть. Не дивно. Ще минулого тижня у ЗМІ поширювалася інформація про те, що причиною виливу став уламок під час одного із російських обстрілів. Місця «прильотів», падіння уламків і роботи ППО у промці називати ніхто не хоче – всі ми живемо в одному місті. Але мова йде про Шевченківський район, яким тече Московка. Прилітає тут постійно, і це робить версію дуже імовірною.
Цікавий тут інший нюанс. Протягом декількох днів до 11 травня у Запоріжжі було відносно тихо, і про падіння уламків не йшлося. Це може говорити про те, що витік стався раніше і пляма декілька днів перебувала в річці, поки її не побачив блогер.
Поки що правоохоронці відкрили провадження за ч.1 ст. 242 Кримінального Кодексу України: «Порушення правил охорони вод (водних об’єктів), якщо це спричинило забруднення поверхневих чи підземних вод і водоносних горизонтів».
Втім, якщо причиною витоку мастил дійсно став обстріл, навряд чи на підприємство чекають проблеми з цього боку. Швидше за все, порушення правил визнають ненавмисним або відсутнім. Претензії можна буде висувати лише Росії.
Обговорення