Маніпуляція пропаганди про підтримку української мови на ТОТ Запорізької області

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Російське міністерство освіти назвало кількість школярів, які вивчають українську мову на тимчасово окупованих територіях України, включно із частиною Запорізької області. Цифри, які мали б, на задум пропаганди, свідчити, що Росія не пригнічує українську культуру, насправді доводять стрімку русифікацію ТОТ.

Повідомлення про кількість учнів, що вивчають українську мову, було масово розтиражоване пропагандистськими телеграм-каналами. Крім того, боти поширювали його закритими телеграм-чатами, доступними для моніторингу автоматичними системами. І хоча довіряти цій інформації як достовірній можна лише з обмеженнями, навіть із неї можна зробити невтішні висновки.

У чому задум пропаганди? Довести, що Росія підтримує культуру “національних меншин” і дозволяє дітям вивчати рідну мову. Власне, цей меседж викликав неабияке обурення у російських читачів пропаганди: вони переконані, що “вирощують хохлів”.

Про що ж насправді свідчить наведена статистика? Вона наочно демонструє, як за декілька років псевдопідтримка української мови призводить до її занепаду. На ТОТ Запорізькій області за 1 рік кількість учнів, які відмовилися від вивчення української, склала, за офіційними даними, 543 особи. Виглядає нібито як невеликий відсоток – але зауважимо, що на третьому році окупації українську мову вивчає ВЖЕ менше половини дітей.

Але найбільш показовим є приклад так званих ДНР та ЛНР. За десять років окупації залишився лише 1% дітей, які вивчають українську в тимчасово окупованій частині Донецької області, а в Луганській їх взагалі менше 100 осіб (0,14% від усіх учнів). Від вивчення української як рідної мови в окупованих “республіках” повністю відмовилися. 

Чому це відбувається? Відповідь дають самі коментатори: українську діти чують менше години на тиждень, решта предметів викладаються російською мовою. 

Крім того, поза показною “підтримкою” української мови у школах окупанти знищують її в побуті. Вони замінюють вуличні вказівники на російськомовні та примушують жителів ТОТ змінювати вивіски магазинів та рекламу на російськомовні, погрожуючи відповідальністю за порушення російського закону про державну мову. З 2025 року планується штрафувати підприємців, які використовують “іноземні слова”.

Таким чином, знищується мовне середовище, у якому є можливість і потреба використовувати українську мову. А це призводить до її занепаду – як це, власне, і сталося в тимчасово окупованих Луганській та Донецькій областях.

ВИСНОВКИ:

  1. Російська влада стверджує, що підтримує українську мову на ТОТ, адже школярі мають право вивчати цей предмет в школі. Мета – довести внутрішнім споживачам та читачам із країн, що підтримують Україну, що Росія не пригнічує місцеву культуру та мову.
  2. Насправді це маніпуляція. Окупаційна влада робить все, щоб українська мова зникла на ТОТ, знищуючи мовне середовище – змінюючи вуличні вказівники та змушуючи  підприємців змінити вивіски та рекламу  на російськомовні. У школі діти чують українську близько години на тиждень.
  3. Така політика вже призвела до практично повного зникнення української мови зі шкіл тимчасово окупованих Луганської та Донецької області і до того, що на ТОТ Запорізької області українську вчить вже менше половини учнів.

Читайте також: “Маніпуляція і неправда пропаганди про зростання пенсії на окупованих територіях

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі