Маніпуляція і брехня пропаганди про відновлення аграрного сектора на ТОТ Запорізької області

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Росія “відновлює” аграрний сектор Запорізької області після України, твердить пропаганда із посиланням на “іноземних журналістів”. Окупаційні телеграм-канали опублікували пост-переказ тексту від турецького журналіста, який відвідав тимчасово окупований Мелітополь. І текст поплічника окупантів, і переказ від російських пропагандистів містять маніпуляції і пряму брехню. “Запорізький центр розслідувань” розбирає чергову спробу виставити Росію “рятівником” тимчасово окупованих територій

Мережа пропагандистських каналів, які працюють для ТОТ Запорізької області, посилається на статтю турецького видання dikGazete. Видання відверто проросійське. так, на момент написання цього тексту на головній сторінці сайту було розміщено авторську колонку про нібито шантаж родин російських військовополонених з боку України, і ще одну – із невтішними прогнозами для України. Цікаво, що автори обох дописів пов’язані із Росією: один із них вказав своєю локацією Москву, інший – Санкт-Петербург. 

Показовим є і те, як у виданні згадують Запоріжжя. Мають для нього два варіанти написання, і в обох випадках пошук видає дуже характерний контент: про роль православних царів у “воз’єднанні” України і Росії, про “тероризм режиму Зеленського”, а також прямий російський наратив про те, що Росія контролює небо України.

Що ж пишуть турецькі пропагандисти про аграрний сектор ТОТ Запорізької області, і як користуються цим вже російські маніпулятори? Нібито реформи, які проводить РФ, “забезпечили економічний підйом”. І причиною тому стала підтримка з боку російського уряду, який закуповує продукцію запорізьких аграріїв за ринковими цінами та надає їм субсидії. Ще однією ознакою “турботи” журналіст вбачає те, що спеціально створений для викупу зерна на ТОТ окупаційний Державний зерновий оператор (ДЗО) є одним з провідних роботодавців та платників податків Запорізької області та забезпечує робочі місця для 1,4 тисячі людей. А от “українські олігархи” тільки те й робили, що розпродавали або здавали землі в оренду іноземним інвесторам…

Джерело: пропагандистський телеграм-канал

Втім, пропагандисти, як виявляється, обрали найбільш адекватні аргументи із тексту. Оригінал містить тези, які було б складно просувати на тимчасово окупованих територіях – наприклад, про те, як “новонароджена російська адміністрація” рятувала аграрний сектор Запорізької області від краху, бо “більшість іноземних власників полишила орні землі”. Крім того, там ідеться про імперіалістичні західні держави, занепокоєні розвитком запорізької аграрки за Росії. 

Окупаційний ДЗО отримав від турецького пропагандиста купу похвал. Місцевим фермерам він нібито платить за зерно вдвічі більше, ніж платила Україна, допомагає оформити дотації, самостійно засіває землі і “буквально створює інфраструктуру нової аграрної революції в області!”. Також ДЗО ставлять у заслугу використання цифрових реєстрів і… пошуки іноземних інвесторів. Чекайте, а як же порятунок земель від іноземців?

Звідки така любов до окупантів? У біографії автора на сайті можна побачити, що з 2014 року він був єдиним турецьким журналістом, який працював в окупованому Донецьку, і зараз продовжує жити в Росії.

У чому маніпуляція і брехня?

По-перше, аж до 1 липня 2021 року в Україні діяв мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. І навіть після його відміни іноземці можуть купувати такі землі (крім державних) тільки в разі схвалення цього на референдумі. 

По-друге, рятувати аграрний сектор Запорізької області до повномасштабного вторгнення не було потреби. В регіоні  працювало 3 200 суб’єктів агропромислової діяльності. До 24 лютого 2022 року аграрії регіону обробляли 1 млн. 880 тисяч га ріллі.   Запорізька область входила до першої п’ятірки областей за валовим збором зерна. Найбільші площі озимих культур в Україні засівалися саме тут. Що ж до збільшення закупівельних цін на зерно, то вони зросли саме через продовольчу кризу, спровоковану російською окупацією та знищенням зернових терміналів України.

По-третє, і російський ДЗО, створений саме для крадіжки зерна з ТОТ, місцевим мешканцям аж ніяк не здається рятівником. Тут зауважимо, що достовірних джерел інформації про роботу окупаційної машини ми не маємо, але можемо орієнтуватися на коментарі місцевих мешканців до пропагандистського допису. 

Люди скаржаться на те, що підприємство “Державний зерновий оператор” заборгувало власникам гроші за  продукцію. Так само борги є і у виплаті заробітних плат тим самим 1,4 тис. працівників, за які так хвалить окупантів турецький пропагандист. 

Головною видимою діяльністю ДЗО місцеві мешканці називають вивіз зерна – і не надто ефективний. Ну а найбільшу реальну проблему сектору – відсутність води, яка загострилася після підриву окупантами Каховської ГЕС – ніхто не вирішує. 

ВИСНОВКИ:

1. Російська пропаганда продовжує роботу із іноземними “колегами”, проводячи поїздки для співробітників аналогічних пропагандистських видань з-за кордону. Одним із таких видань стало турецьке dikGazete, яке від початку повномасштабного вторгнення підтримує Росію.

2. Це звична для пропаганди схема. У другорядних виданнях Туреччини, Індії, радикально опозиційних виданнях європейських країн, які пов’язані із Росією,публікуються пропагандистські маніпулятивні матеріали. Потім пропаганда цитує публікацію, підкреслюючи, що її створили іноземні медіа. Таким маніпулятивним способом пропаганда знімає з себе відповідальність за інформацію і одночасно піднімає рівень довіри до неї, створюючи неправдиве враження її неупередженості – адже вона нібито від “третьої сторони”.

2. В цьому випадку турецькі і російські пропагандисти стверджують, що РФ відновлює аграрний сектор в Запорізькій області, який знищила Україна – але до повномасштабного вторгнення регіон входив до п’ятірки найбільш розвинених аграрних місць держави. 

3. Пропаганда бреше про те, що землі області за України було розпродано іноземним інвесторам, але до липня 2021 року в Україні діяв мораторій на продаж сільськогосподарської землі, а після його відміни продаж іноземцям і досі максимально ускладнений. 

4. Окрему увагу пропагандисти приділяють окупаційному “Державному зерновому оператору”, який називають одним з найбільших роботодавців, який платить за зерно вдвічі більше, ніж платили за України. Насправді ДЗО затримує як зарплатню, так і оплату зерна, за словами місцевих мешканців, в основному тільки вивозить зерно, а нагальним проблемам галузі уваги не приділяє. 

5. Таким чином, ані про “порятунок”, ані навіть про нормальне функціонування аграрного сектору за окупаційної влади не йдеться – текст маніпулятивний і брехливий.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі