Іржавий вхід у Дубовку: не недолік, а «авторський задум»
Вхід у центральний парк «Дубовий гай». Читачі зверталися до нас із проханням з’ясувати, хто відповідальний за стан споруди, чому з неї тече іржа і що із цим можна зробити
Коротка відповідь: нічого. Бо те, що ми бачимо – задум авторів проєкту. Так і має бути. Це – результат захоплення «кортеновою архітектурою», якої колись раптом побільшало у нашому місті.
Як це було?
У 2021 році в «Дубовому Гаї» перекладали плитку і переробили головний вхід. У медіа влада називала це «реконструкцією». Однак документально роботи на 15 мільйонів гривень оформили декількома окремими закупівлями, які назвали поточним ремонтом. Чому? Бо так швидше: не треба замовляти проєкт реконструкції, презентувати і узгоджувати його з архітекторами.
Виконувала «ремонт» центрального входу, як і інші шматочки робіт по Дубовці, фірма «Олімпія строй». Вартість конкретно цієї реконструкції – 3,75 мільйона гривень.
Головний вхід з боку вулиці Глісерної раніше мав старомодно-радянський вигляд. Наприкінці 2021 року його зробили більш модерновим. І так, іржа – це не недолік, а «перевага»: кортенові ламелі та стійки були від початку закладені в кошторис робіт. Просто напочатку 2022 року на це ніхто не звернув уваги, а після 24 лютого всім стало не до того мінімум на рік.
Нагадаємо, кортенова сталь – це спеціальний вид сталі, який під дією атмосферної вологи вкривається захисним шаром іржі, а після цього не потребує догляду. Верхній шар має захищати конструкцію від подальшого псування. Тому кортен досить широко використовують і в архітектурі, і навіть у житловому будівництві в Європі та США. Але у Запоріжжі з його металургійною специфікою до кортену ставлення особливе.
Чому під конструкцією іржаві сліди? В принципі, декілька місяців «потьоків» – це норма для кортенових конструкцій. Але після цього захисний шар іржі має сформуватися, а підтікання – припинитися. Тож або у Дубовці сліди залишаються ще з перших місяців, або із тамтешнім кортеном щось пішло не так. А встановити, чи це справді кортен, чи звичайна, в рази дешевша, сталь, може тільки експертиза.
Де гарантії?
Але це не єдина проблема споруди. Нам скаржилися на погнуті плити і побиті сходинки. Ми й самі знайшли на одній із колон чималу дірку дивної форми. Чи нормально це вже через чотири роки після «ремонту»? Чи можна щось зробити?
Ні. Гарантій витривалості «відремонтованого» ніхто не давав. Ми зазирнули в договір на роботи. У розділі «Гарантійні зобов’язання» замість чітких термінів – лише розмите формулювання, що якість послуг повинна відповідати будівельним нормам, державним стандартам та всьому доброму і хорошому.
Це – ще одна можлива причина, чому ці роботи назвали поточним ремонтом. Законодавство не вимагає для поточного ремонту гарантійних термінів, адже він «не є окремим проєктом будівництва, а є складовою частиною експлуатації будівлі або споруди».
Якщо у замку на дверях до вашої квартири майстер вирішив замінити слабку пружинку та підкрутити сердечник, ви ж не будете вимагати у нього гарантії на весь замок?
P.S. До речі, Запоріжжя має цілісний проєкт на реконструкцію усього парку «Дубовий гай». Його робили у 2017 році за ініціативою тодішнього мера Володимира Буряка, і розробка коштувала майже 12 мільйонів гривень. Але «ремонт» 2021-го суттєво відрізняється від цього проєкту. Тож, імовірно, про цей документ (і витрачені на нього кошти) можна просто забути.
Читайте також: Як заробити мільйони на зупинках і дитячих майданчиках у Запоріжжі? Складно
Обговорення