Харків vs Запоріжжя: як відбувається відновлення лікарень в умовах обстрілів

Зображення завантажується

На фоні витрат на відновлення будинків у Харкові та Запоріжжі майже немає інформації  про ремонт лікарень. Попри те, що медичні заклади у прифронтових областях тією чи іншою мірою потерпають від обстрілів, їх відновлення відбувається хіба що точково. 

Утім, ситуація у регіонах різниться. Якщо на Харківщині почали вкладати кошти у відбудову медичних установ в громадах області, то у Запорізькій області таке питання і не виникає. Фактично усі лікарні за межами обласного центру тимчасово окуповані.

Темпи відновлення в інших регіонах України дещо інші. За даними МОЗ, загалом у нашій державі росіяни пошкодили 1 537 медичних об’єктів: лікарень, амбулаторій, поліклінік  та ін. Ще 203 об’єкти були зруйновані вщент. Втім, за останні два роки у різних областях України було повністю або частково відбудовано 871 об’єкт, що належать до медичних установ: 513 повністю, а 358 — частково. Найбільше відновлення у цій сфері торкнулося Миколаївської, Дніпропетровської, Київської, Харківської та Чернігівської областей.

Харків

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, від початку повномасштабної війни і до початку цього року на Харківщині було повністю відбудовано 74 медичних об’єкти та 128 – частково. На той момент по всій Україні кількість повністю відбудованих об’єктів складала 451 із 1692 пошкоджених або знищених, 404 були відновлені частково. Як бачимо, частка харківської відбудови була помітна у масштабах всієї країи.

Наприкінці січня 2024 року мер Харкова Ігор Терехов повідомляв виданню “Думка.медіа”, що із 65 закладів системи охорони здоров’я у місті 41 отримав пошкодження під час російських атак.

Фактично за кошти міського бюджету суттєвих ремонтних робіт у лікарнях не було і поки що не планується. У пріоритетах міста залишається ремонт житлових будинків, будівництво підземних шкіл та фінансування “безкоштовного” транспорту. Найдорожчий у місті підряд на ремонт медичного закладу в 2023 році – це ремонт третього поверху хірургічного корпусу лікарні №17. Чотирнадцять млн грн отримало ТОВ “Авєга” – одна з фірм, що постійно отримує підряди від міста на ремонт лікарень. У той же час у 2023 році у Харкові тривали аварійно-відновлювальні роботи у двох обласних лікарнях: дитячій лікарні №1 та травматологічній лікарні.

На початку 2024 року керівник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив про відновлення Обласної клінічної травматологічної лікарні.

За його словами, на аварійно-відновлювальні роботи з обласного бюджету виділили майже 26,5 мільйонів гривень. У закладі відремонтували центральний вхід, рентгенологічний відділ, операційні, клінічну лабораторію та рентгенологічні служби. 

“З 24 лютого 2022 року в лікарню було декілька прямих влучань, в тому числі й у дах. Також був пошкоджений майже весь шостий поверх, де розміщувалися операційні. Тому необхідно було оперативно відновлювати приміщення, аби лікарня продовжувала функціонувати на 100%. Окрім ремонту, придбали нове обладнання, зокрема, рентген. Відновлювали так, щоб зробити краще, ніж було”, – зазначив Олег Синєгубов.

Підрядником на масштабних роботах було ТОВ “СК “Пантеон”. Раніше ХАЦ писав, що ця фірма “засвітилась” у розслідуванні щодо імовірного підроблення документів на тендери департаменту капбудівництва ХОВА. що стосувались відбудови багатоповерхівок у Старому Салтові. Аналіз документів ТОВ “СК Пантеон” показав, що деякі файли, які нібито доводять наявність аналогічного досвіду, можуть бути підробленими. Цікаво, що завантажені акти виконаних робіт стосувались ремонту об’єктів, де генпідрядником була фірма заступника голови ХОВА Михайла Харнама. 

На ремонті обласної дитячої лікарні підрядником є приватне підприємство “Будівельно-проектна компанія “Форсайт”. Вона була створена вже під час повномасштабного вторгнення, а свої перші підряди на Харківщині отримала без тендеру – на ремонт Центру онкології. За даними сайту “Prozorro”, вартість ремонту дитячої лікарні складає 31,6 млн грн.

У планах на 2024 рік – ремонт двох корпусів обласної лікарні, які мають статус пам’яток архітектури. Зокрема, майже 100 мільйонів гривень коштуватиме відновлення офтальмологічного корпусу та 42 млн грн – лікувального корпусу (перший поверх). Поки ж відбудова – на стадії замовлення проєктної документації.

Харківська область

У регіоні налічуються десятки пошкоджених закладів охорони здоров’я, які потрібно відновлювати – від фельдшерсько-акушерських пунктів до міських лікарень.


Один з найбільших об’єктів – Центральні лікарня Піщанської Богоматері в Ізюмі.

Олег Синєгубов розповідав, що проєкт відновлення лікарні реалізують у три черги. Загальна сума робіт – понад 1,2 мільярда гривень. Вартість реконструкції першої черги – понад 700 мільйонів гривень.

У 2023 році ХОВА замовила ТОВ “Інститут Харківпроект” проєктні роботи з відновлення закладу. У жовтні того ж року пресслужба Харківської обласної військової адміністрації повідомила, що фундація Першої леді України уже виділила 600 000 євро на відновлення операційного блоку Ізюмської лікарні. 

ХАЦ вже писав, що лікарня провела кілька тендерів на загальну суму близько 100 мільйонів гривень. 

Так, лікарня уклала угоду з уже знайомим нам ТОВ “СК Пантеон” на ремонтні роботи вартістю 70 млн грн. ХАЦ зазначав, що частину матеріалів купують із суттєвими переплатами, але чиновники порушень не знайшли.

“Обговорили хід відбудови Ізюмської центральної міської лікарні Піщанської Богоматері та тендери, пов’язані із цим процесом. Грубих порушень виявлено не було”, – повідомив очільник Ізюмської РВА Степан Масельський.

Тим часом атаки агресора продовжуються. У лютому росіяни розтрощили лікарню у Великому Бурлуку, а 27 березня в результаті обстрілу керованими авіабомбами постраждав Інститут невідкладної допомоги у Харкові.

Обстріли Харкова КАБами, скоріше за все, зменшать навіть те незначне фінансування на відновлення, яке планували у місті цьогоріч. Медичні установи навряд будуть у пріоритеті. 

Запоріжжя – ремонти під ракетами та енергонезалежність

У Запорізькій області поза межами обласного центру під контролем України не залишилося великих лікарень. До 24 лютого 2022 року  чимало вкладались в мелітопольські лікарні, менше – в Бердянськ і Василівку. На жаль, все це тимчасово під контролем окупантів.

У підпорядкуванні обласної влади лишились  ключові лікарні в самому Запоріжжі – обласна клінічна, обласна інфекційна та обласна дитяча. Тільки обласна клінічна з них може похвалитися помітними капітальними вкладеннями. І це складне питання – чи треба вкладатись в лікарню, яка розташована на передньому до фронту краю міста.  

Загальна сума будівельних тендерів головної лікарні усього регіону за минулий рік складає 86 мільйонів гривень. 10 і 15,5 з них – це поточні ремонти великих корпусів. 

Найбільший тендер на 56 мільйонів з масштабної реконструкції приміщень лікарні провели наприкінці 2023 року. ДАСУ майже одразу зробила висновок, що тендер провели з порушеннями і лікарня мала б відхилити пропозицію переможця “Гарант Строй 2007”, як і більш дешеву пропозицію. Втім, лікарня все одно уклала договір із фірмою і пішла оскаржувати цей висновок у суді. За даними замовника, вони надали час переможцю торгів для усунення невідповідностей і підрядник надав копії посвідчень, де вказано, що його робітники мають необхідні знання з електрики та пожежної безпеки. Процес триває і зараз.

У лікарнях міського підпорядкування з грошима було ще гірше. Визначні тендери тут не піднімаються вище 20 мільйонів. Так, для облаштування укриття в міській п’ятій лікарні уклали договір на 17,1 мільйона гривень  з “РСУ Строй”. Зараз головна міська лікарня з екстреної медицини, в народі “травма”, майже повністю віддана під потреби військових. І, як не дивно, аудитори теж знайшли порушення на тендері і вимагають його скасування.  

Інша п’ята лікарня, вже дитяча, вирішила вкластись в свою енергонезалежність від обстрілів та блекауту. Тут почали перебудовувати систему теплопостачання з переходом на твердопаливну. За 9 мільйонів це погодився зробити один з підрядників по укриттях в школах – ТОВ “Інфра-Буд”. 

Запуск укриттів в лікарнях є окремою темою, іноді навіть конфліктною. Так, на п’яту міську “травму” навіть порушували кримінальне провадження, що вони протягом року не могли налаштувати роботу свого укриття. У деяких випадках прокуратура зверталась до суду, щоб змусити лікарні до запуску своїх схованок. 

Як бачимо, в обох обласних центрах ремонти у лікарнях проводять в основному за державні кошти. До відновлення міських лікарень справа поки що не дійшла.

Павло Новик, Сергій Сидоров

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі