Фірми запорізького екс-нардепа Сабашука підозрюють у виведенні грошей від вкладників і бюджета “наліво”
Слідство підозрює фірми Петра Сабашука в привласненні і розтраті державного та місцевого бюджетів, а також грошей вкладників. Будинки на Південному мікрорайоні не добудували, а квартири ніхто не отримав
У квітні Орджонікідзевський райсуд наклав арешт на всю документацію «Інвестиційної будівельної компанії «Рассвет» та “Запорізького домобудівельного комбінату” Петра Сабашука. Фірми з 2014-го займались зведенням багатоповерхівок в межах міської програми із забезпечення житлом молоді та інших пільгових категорій. Люди внесли кошти, але квартири так і не отримали.
З чого все почалося
В 2014 році місто вирішило допомогти з кредитуванням на житло. Міськрада спільно із “Держмолодьжитло” почали надавати гроші на перекриття відсотків за кредитами на житло.
Фірмою-забудовником обрали «ІБК «Рассвет»» тоді ще народного депутата від Блоку Петра Порошенка Петра Сабашука. Механізм запустився. Із міського бюджету виділили 32 млн грн, від Держмолодьжитло – ще близько п’яти мільйонів.
Також Сабашук отримав ще й “бонус” по землі: йому не довелось орендувати ділянку та сплачувати за неї декілька мільйонів на рік. Земля залишалась у користуванні Управління капітального будівництва, яке формально виступало замовником, а фірми Сабашука – лише виконавцями робіт та інвесторами.
Але коли часу до закінчення будівництва ставало менше і менше, Сабашук кожен раз вигадував нові і нові причини затримки будівництва. Відмовки були різні: і фінансові труднощі, і поганий продаж квартир.
Час ішов, люди сплачували кредит. Настав 2019 рік, коли, згідно з договорами купівлі-продажу, «Інвестиційна будівельна компанія «Рассвет» мала добудувати споруди. Але багатоповерхівки № 76, 77, 78, 79, 80, 81 житлового комплексу «Ветеран» в експлуатацію так і не здали.
Тоді Петро Сабашук скидав відповідальність на те, що його не обрали народним депутатом і в нього зникли важелі впливу. Терпець людей уривався. Дехто почав скаржитися в правоохоронні органи.
На це депутат відповідав погрозами. Буцімто, якщо його фірму визнають банкротом, від цього не виграє ніхто. Люди не отримають ані квартир, ані грошей.
Що на сьогоднішній день
Два з шести будинків відбудовані не більш ніж на 50%. Роботи на двох інших зупинені на стадії фундаменту, а ще на двох вони взагалі не виконувалися.
В квітні 2024 році Орджонікідзевський райсуд заарештував майно фірми.
Під час слідства було встановлено, що частина коштів, які були отримані ТОВ «ІБК «Рассвет» на будівництво житла, були насправді протягом 2019-2020 років перекинуті на іншу фірму Сабашука – на придбання часток в статутному капіталі фірми «Запорізький ДБК».
Потім ці 54,5 млн грн перерахували іншим фірмам, зорема ТОВ «Чернігівський ДБК» і АТ «Рассвет». Їх власниками теж є екснардеп.
ВІД РЕДАКЦІЇ: образно кажучи, Сабашуку принесли і поклали гроші в кишеню куртки, а він їх переклав в іншу кишеню, в штанах, і почав казати, що грошей вже нема.
Суд підозрює Петра Сабашука в розтраті коштів державного та місцевого бюджету. Окрім того, під час досудового слідства було встановлено, що у замовника будівництва, комунального «Управління капітального будівництва», взагалі відсутня будь-яка проектно-кошторисна та технічна документація на роботи. Також відсутні будь-які документи щодо використаних будівельних матеріалів, інженерного обладнання та устаткування на об’єктах будівництва.
Виходить, що ані комунальна установа, ані мерія не відслідковували процес будівництва. Чи встигає забудовник виконати зобов’язання? Які матеріали використовують і скільки вони коштують? Завищені ціни чи ні? Ніхто цих процесів не контролював.
Щоб буде далі?
Наприкінці минулого року Верховний Суд визнав, що саме міська влада має добудовувати за свій кошт ці будинки, на яких вона була замовником і власником землі, бодай і формально.
Зараз, під час війни, в місті немає грошей. Можливо, через 3 чи 6 років на ці недобудови знайдеться інвестор. Але з часом кожна така “коробка” погіршується. Нового девелопера буде все важче знайти.
Тому є чималі шанси, що в Запоріжжі просто побільшає недобудованих “скелетів”.
Обговорення