Дрони з бюджету: як закуповували у Запорізькій області тогоріч
За 2023 рік структури Запорізької області закупили дронів на 57,3 мільйона гривень. “Запорізький центр розслідувань” дослідив, хто і на скільки купував на Prozorro
Тогоріч містяни неодноразово виходили на акції за виділення коштів міського бюджету на потреби українських військових. Зокрема, гроші на дрони, замість бруківки. На початку 2024 ситуація змінилася і міська рада затвердила програму “Повітряна армія Запоріжжя”, що передбачає покупку безпілотники для ЗСУ та Нацгвардії України. Як реалізують програму побачимо згодом. Однак деякі зі структур області все ж купували дрони і у 2023. Ми проаналізували дані зібрані аналітиками проєкту DOZORRO Transparency International Ukraine і виділили основних замовників та постачальників.
Найбільші замовники
За 2023 рік структури Запорізької області закупили дронів на 57,3 мільйона гривень. Левова частка цієї суми – це замовлення виконкому Мелітопольської міської ради, що витратив 33,4 мільйона гривень на безпілотники. Ще близько 4,6 мільйона гривень склали витратити різних селищних рад Мелітопольського району.
- Виконавчий комітет Мелітопольської міської ради – 33 437 800,00 грн
- Широківська сільська рада – 8 460 500,00 грн
- Головне Управління Національної поліції – 1 753 600,00 грн
Друге місце посіла Широківська сільрада, що уклала прямі угоди на понад 8,4 мільйона гривень. Замовник не опублікував договорів, а тому деталей закупівлі майже немає, проте сільрада зазначила, що обладнання потрібне для забезпечення підрозділів територіальної оборони.
Закриває трійку Головне Управління Національної поліції, що замовило дронів на майже 1,8 мільйона гривень. Переважно всі замовники надали перевагу DJI Mavic 3.
Отже, як бачимо, найбільшими замовниками були обласні структури. Однак впродовж року одне замовлення зробив і виконавчий комітет Запорізької міської ради.Так, 8 безпілотників коштували 1,2 мільйона гривень. Принаймні, тільки про це замовлення міська рада прозвітувала у досліджуваний період.
Хто виконував замовлення
Ми також дослідили хто виконав найбільше замовлень за сумою. Так, запорізькі структури віддали перевагу фірмі “Клеве юа”, що зареєстрована у Запорізькій області. Кінцевим бенефіціаром є Андрій Вітренко. Загальна сума замовлень у досліджуваний період складає понад 31,4 мільйона гривень. За даними з BI Prozorro до 2023 року фірма не отримувала замовлень, а потім почала постачати дрони для Запорізької, Хмельницької, Вінницької та Івано-Франківської областей. Загальна сума замовлень по Україні складає близько 116,3 мільйона гривень.
На майже 4,5 мільйона гривень отримала замовлення фірма “Головна Мануфактура”, що зареєстрована у Києві. Основний вид діяльності згідно з КВЕДами – Виробництво робочого одягу. За 2023 рік “Головна Мануфактура” отримала замовлень на 62,7 мільйона гривень. Основні замовники були з Черкаської, Чернівецької і Запорізької областей. Більшість замовлень повʼязані з безпілотниками.
Ще на 2,8 мільйона гривень поставила дрони фірма “Полібуд Мукачево”, що зареєстровано у Мукачево. Кінцевим бенефіціаром є Віталій Джуга.
Досвід інших регіонів
Згідно з дослідженням проєкту DOZORRO найбільше замовили три міські ради – Дніпровська, Криворізька, Житомирська. Також місцева влада мала можливість не купувати БПЛА самостійно, а передавати на них гроші військовим частинам: така практика існує, наприклад, у Чернігові, Львові та Києві.
Водночас дослідники зазначили, що це не вся кількість дронів, яку придбали для військових. Адже міністерство цифрової трансформації централізовано купує безпілотники за бюджетні та спеціально призначені для таких потреб благодійні кошти й передає їх на військові частини. Ці дані за законом не оприлюднюють.
Загалом, у 2023 році на Prozorro завершили закупівлі щонайменше 27 тисяч безпілотників на 2,6 млрд грн.
Читайте також: Збитки від захоплення росіянами заводу “Коагулянт” в Запорізькій області склали пів мільярда грн
Матеріал підготовлено за підтримки USAID / UK aid проєкту TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах
Обговорення