Добірка вироків освітянам Запорізької області за співпрацю з росіянами

Зображення завантажується

Попри досить суттєву кількість підозр та справ в судовому реєстрі, вироків освітянам Запорізької області поки що лише три. Всі три – заочні, але серед них є вирок так званому “міністру освіти Запорізької області” Олені Шапуровій.

Олена Шапурова

Суд визнав винною Шапурову в колабораційній діяльності (ч. 5 ст. 111-1 КК України) та призначив покарання у виді 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах влади на строк 15 років, з конфіскацією всього належного їй майна.

Фото Шапурової – “Слово і діло”

На початку березня 2022 року Шапурова, бувши директором Мелітопольського промислово-економічного фахового коледжу, скориставшись відсутністю чинного начальника управління освіти та евакуацією всієї міськради, прийняла пропозицію представників збройних формувань російської федерації та окупаційної адміністрації, та добровільно обійняла посаду директора «департамента образования военно-гражданской администрации г.Мелитополь».

31 березня минулого року Шапурова організувала загальні збори представників загальноосвітніх навчальних закладів Мелітополя (директори, їх заступники, завучі). Під час проведення вказаних зборів Шапурова намагалася схилити директорів до співпраці з представниками держави-агресора, у тому числі шляхом відновлення освітнього процесу у місті.

В середині квітня 2022 року Шапурова організувала проведення інвентаризації матеріальних цінностей закладів освіти міста, за результатами якої звернулася до створеного окупаційною владою російської федерації незаконного правоохоронного органу т.зв. «Народной милиции» із заявою про викрадення матеріальних цінностей з окремих місцевих закладів освіти.

Надалі, починаючи з травня і до середини липня 2022 року Шапурова на виконання вимог представників окупаційної влади міста передавала в користування будівлі та майно, яке належить закладам освіти у користування військовослужбовцям російської федерації.

В другій половині липня 2022 року Шапурова добровільно зайняла посаду директора так званого «департамента образования и науки Запорожской области».

Так звана “директорка” організувала та провела 22 серпня минулого року у приміщенні будинку культури ім. Т.Г. Шевченка т.зв. «Августовскую педагогическую конференцию» під назвою «Учить, воспитывать, созидать вместе!» за участі співробітників закладів освіти різних типів, новостворених та які діяли та діють на тимчасово окупованій території Запорізької області, під час якої на тлі державної символіки та атрибутики російської федерації обговорювала з присутніми питання впровадження стандартів освіти рф.

Шапурова забезпечила 1 вересня 2022 початок навчального року за стандартами освіти держави-агресора у 155 загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих на окупованій території Запорізької області, з використанням освітніх програм держави-агресора, російських підручників і російської мови навчання, а також викладання окремих дисциплін вчителями, відрядженими з навчальних закладів російської федерації.

Також у вироку суду вказано, що Шапурова була однією з організаторок незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.

У середині жовтня минулого року “депаратмент” Шапурової перейменували в «министерство образования Запорожской области».

Наприкінці жовтня минулого року Шапурова взяла участь у засіданні колегії «министерства просвещения российской федерации», що проходила під керівництвом «министра просвещения рф» та за участі т.зв. «министра образования днр», «министра образования лнр», «министра образования Херсонской области».

Під час розслідування слідчі задокументували телефонні розмови Шапурової. Вона обговорювала з представниками окупаційної влади залучення ефесбешників до тиску на вчителів та передачу інформації про тих, хто «саботує» співпрацю.

Свідки з-поміж місцевих посадовців і вчителів засвідчили на суді, що обвинувачена справді добровільно співпрацювала з окупантами. Зокрема, заступниця Шапурової з мелітопольського коледжу розповіла, що у березні 2022 року її тодішня начальниця повідомила, що була в окупаційній ВЦА, де їй запропонували очолити департамент освіти. Вона погодилася та наказала поновити освітній процес за російськими програмами. Згодом до цієї заступниці з обшуком прийшли російські військові, адже вона не погодилася на співпрацю та запропонували звільнитися.

Заступник міського голови Мелітополя розповів суду, що Шапурова з перших днів окупації співпрацює з росіянами, чинить тиск на освітян, а батькам погрожує позбавленням батьківських прав, якщо діти не підуть до шкіл.

Четверо керівників місцевих закладів освіти засвідчили, що за наказом Шапурової директорів збирали на нараду та пропонували співпрацю, але всі відмовилися. Згодом стало відомо, що кількох директорів затримували окупанти.

Рідний брат обвинуваченої розповів суду, що до повномасштабного вторгнення спілкувався з нею, а після – перестав, бо вона підтримала окупацію. Йому відомо, що Шапурова зайняла «посаду» в окупаційній владі. Також чоловік засвідчив, що на наданих слідством фото саме його сестра.

Варто додати, що Шапурова отримала від Путіна орден “дружби”. 

Фото нагородження – Судовий репортер

Запорізький центр розслідувань раніше писав, що у 2020-му році поліція підозрювала Шапурову у підробному працевлаштуванні з метою вигоди та розтрачанні бюджетних коштів. Тоді її усунули з роботи, але згодом змінили запобіжний захід.

Шапурова потрапила в санкційний список США щодо причетності до незаконної депортації українських дітей в табір “Артек” в окупованому Криму.

Наприкінці вересня минулого року Шапурова постраждала через вибух, за словами мера Мелітополя Івана Федорова.

«Сьогодні було здійснено чергове попередження всіх колаборантів на території тимчасово окупованих міст. Був вибух, в якому незначно, але постраждала колаборантка. Вона пообіцяла окупантам організувати освітній процес в тимчасово окупованому Мелітополі. Це добре відомий екземпляр – Олена Шапурова, яка була під кримінальним провадженням щодо корупції. Але вона вирішила використати ситуацію – захоплення Мелітополя – як вікно можливостей для себе», – розповів Федоров в ефірі національного телемарафону.

Наталія Каравічева

Заочно 3 роки тюрми отримала і директор комунального закладу «Якимівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів» Наталія Каравічева. Також для Каравічевої суд ухвалив заборону на посади в органах державної влади та закладах освіти на 15 років.

З вироку суду стало відомо, що Каравічеву 25 лютого минулого року було переведено та призначено на посаду директора КЗ «Якимівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів». На цій посаді вона працювала до 31 травня 2022 року та трудові відносини з нею призупинені наказом відділу освіти, культури, молоді та спорту Якимівської селищної ради.

Фото Каравічевої – рух “ЧЕСНО”

Разом з тим, Каравічева з середини квітня 2022 року добровільно прийняла рішення перейти на бік ворога.

Смт Якимівка Мелітопольського району було повністю окуповано в середині квітня 2022 року. Каравічева добровільно прийняла пропозицію очолити місцеву «Акимовскую школу № 26».

З метою підтримки дій окупаційної влади російської федерації Каравічева як т.зв. директор «Акимовской школы № 26» брала участь у публікаціях з постановочними кадрами для пропагандистських засобів масової інформації окупаційної влади. Також, в інформаційному пості присвяченому загальному збору «Мы Великая Россия», Каравічева присутня на фото з прапорами та портретом президента країни-агресора. Також Каравічева зустрічала 21 жовтня в смт Якимівка якраз Олену Шапурову в рамках робочого візиту.

Допитаний в судовому засіданні свідок, що працює на посаді секретаря Якимівської селищної ради, вказав що раніше Каравічева працювала вчителем в КЗ «Якимівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів». Після того як Каравічева стала директором школи при окупаційній владі, в школі почали викладати російською мовою, впроваджувати російську програму. Йому відомо, що Каравічева збирала колектив, спонукала до виходу на роботу під керівництвом рф.

Інші свідки також підтвердили, що Каравічева активно співпрацювала з росіянами.

Як стало відомо, Каравічева спочатку була депутатом Якимівської селищної ради від “Партії регіонів”, а потім від “Опозиційного блоку”

Одна зі свідків, яку в грудні 2022 року депортували в Україну, каже що в школі, яку очолила Каравічева, раніше за інші заклади освіти з`явилась символіка держави-окупанта та триколор. Також за словами свідка Каравічева їздила на навчання в окуповану Євпаторію (АР Крим), для так званого “підвищення кваліфікації” по стандартах освіти держави-агресора. 

Наталія Шкраміда

Так само заочно 3 роки тюрми та заборону обіймати посади в органах влади та закладах освіти строком на 15 років отримала і 64-річна уродженка с. Новоданилівка Якимівського району  Наталія Шкраміда. 

Фото Шкраміди – Миротворець

До повномасштабної війни Шкраміда працювала вчителем математики у Якимівській гімназії.

З вироку суду стало відомо, що Шкраміда з 2007 року працювала на посаді заступника директора з навчально-виховної роботи Комунального закладу «Навчально- виховний комплекс «Якимівська гімназія». В травні минулого року вона добровільно перейшла на бік ворога та обійняла посаду директора «Акимовской школы №27».

Шкраміда, як і Каравічева, брала участь у постановчих відеозаписах, фотозвітах для пропагандистських засобів масової інформації окупаційної влади на каналі «Типичная Акимовка». У тому числі брала участь у мітингу-ході «Я русский! Мы русские», де тримала прапорець країни-агресора. Також як і Каравічева, Шкраміда зустрічала 21 жовтня в смт. Якимівка Олену Шапурову в рамках робочого візиту.

Свідки в суді підтвердили співпрацю Шкраміди з росіянами.

Ця публікація була підготовлена ГО “Харківський антикорупційний центр” в рамках проєкту “Підтримка журналістських розслідувань в Україні”. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ГО “Харківський антикорупційний центр” i не відображає погляди Європейського Союзу чи Інституту висвітлення війни та миру.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі