Автоматники, постановні відео і явка за підписом: в окупованій частині Запорізької області проводять дострокове “голосування” за Путіна
Прямо зараз в українських Мелітополі, Бердянську та інших окупованих населених пунктах триває велика театральна постановка під назвою “Вибори президента Росії”. Хоча вони призначені на 17 березня, у сільській місцевості нині проходить так зване дострокове голосування. Пропаганда звітує відеороликами та дописами про радісних виборців. “Запорізький центр розслідувань” по краплинах зібрав інформацію про те, що відбувається насправді
Аби підвищити явку (і, можливо, з іншими цілями), представники так званих виборчих комісій зараз обходять будинки у селах області. Обіцяють зайти у кожен. Окупанти розповідають, що процедура дострокового голосування вдома організована заради безпеки виборців та членів виборчих комісій. Наприкінці тижня такі ж обходи триватимуть у великих містах.
Проросійські канали звітують про те, як “люди с удовольствием голосуют”, “не боятся разговаривать с журналистами и не скрывают свои лица”, “счастливы, что в родной стране и голосуют за своего Президента”. Повідомлення супроводжуються фотографіями та відео голосування.
Пропаганда робить все, щоб намалювати картинку, у якій мешканці ТОТ тільки і чекають на нагоду взяти участь у псевдовиборах.
Що відбувається насправді?
Жорсткий моніторинг соцмереж та контроль лідерів думок – ось справжні реалії, які стоять за “святковим зображенням” від пропаганди. Коментарі під постами про вибори або взагалі вимкнені, або ретельно моніторяться та підчищаються.
Центр національного спротиву повідомляє, що росіяни почали напередодні “виборів” моніторити сторінки місцевих в соцмережах. Для цього при окупаційних адміністраціях були створені спеціальні моніторингові групи. Таким чином окупанти хочуть заглушити всіх незгодних.
Зауважимо, що моніторинг коментарів – загальна практика на окупованих територіях. Перед виборами до нього включили нові пошукові запити та нові джерела для перевірки.
Постановні шоу на камеру
Незважаючи на величезні зусилля з боку окупаційної влади, мешканці ТОТ знаходять способи повідомити, як насправді проходять вибори. Так можна з’ясувати, що ролики про “самые честные выборы” постановні. Головними акторами в них виступають родичі та сусіди членів виборчої комісії.
І хоча зйомки старанно монтуються, аби створити враження добровільності, у чат-боти українських телеграм-каналів з окупованих територій надходять інші відео, невіредаговані. На них – замасковані автоматники, під наглядом яких і відбувається голосування.
За неявку на вибори – звільнення
Судячи з усього, російська влада на цих виборах знов вирішила звернутися до старих перевірених методів “накрутки” – залучення адмінресурсу. В селищі Веселе Запорізької області всіх вчителів зобов’язали поіменно, з перекличкою, одночасно з’явитися на виборчі дільниці.
За неявку на педагогів чекає кара: “На работу они могут не являться”.
Прийшов на виборчу дільницю – отримав бонусом повістку
Є й інші наслідки “самых честных выборов”. В пабліках так званої ДНР пишуть, що майже одразу після явки на дільницю потрібно буде з’явитися і до військомату.
Многие знакомые говорят, что не хотят идти к избирательным точкам, по их словам «там собирают все данные тех, кто служит». Поэтому хочу предупредить, будьте осторожны
Наскільки поширювана інформація правдива, можна перевірити тільки власним досвідом. От тільки наслідком може бути відправка на фронт. Тож чоловікам з тимчасово окупованих територій за можливості і справді варто уникати участі у голосуванні. Аж надто небезпечний пропонований “бонус”.
Чи буде покарання від України?
Не голосувати – це, звісно, ідеальний варіант, але не для всіх він реальний. “Демократія” на окупованих територіях зараз проходить із примусово виданими паспортами та під пильним наглядом військових з автоматами. Чи можна карати за голосування під примусом?
Омбудсман Дмитро Лубінець наголошує, що слід розрізняти:
- осіб, які беруть безпосередню участь в організації та проведенні незаконних виборів;
- осіб, які були вимушені з’явитися та примусово проголосувати на “виборах”.
Перші понесуть відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України за статтею про колабораційну діяльність (частина п’ята статті 111-1 КК України).
Але українські закони не передбачають кримінальної або будь-якої іншої відповідальності лише за факт участі у голосуванні – саме тому, що ця участь може бути примусовою.
Ось така насправді вимальовується картина великого фарсу під назвою “вибори президента Росії”. І вона кардинально відрізняється від того, що показують окупанти в своїх “шоу на камеру”.
Читайте також: “Ставь галочку здесь”: “Референдум” на Запоріжжі і роль у ньому колаборантів
Обговорення