“30 доларів з гектара пшениці, 40 – з соняшника”. Як експосадовець Запорізької ОДА вимагав гроші – версія слідства

Зображення завантажується

“3500 гектарів під соняшником і 1000 під пшеницею, 40 доларів з гектара соняшника і 30 – з пшениці, разом 170 тисяч доларів”. Так слідство описує вимоги Анатолія Ченцова з Запорізької ОДА, якого затримали в вересні 2023 року на вимаганні в 50 тисяч доларів. ЗЦР розповідає як, за даними ДБР, вимагали гроші.

Чому ми про це розповідаємо? 

Усі запоріжці точно знають, що корупція у місті є, але мало хто уявляє, як це працює та відбувається на практиці. А тут в судовому реєстрі розгорнувся майже детектив – про тривалі зустрічі, чітку “ставку збору” з одного гектару, постійні розповіді про впливовість і маскування під допомогу військовим. 

Ця ситуація виплила назовні в першу чергу тому, що керівник, у якого вимагали хабар, був із всеукраїнського держпідприємства. Запорізькі значно більш беззахисніші, тому ми можемо тільки здогадуватися, скільки подібних ситуацій – із прорахованими прейскурантами і дуже примарним вибором – трапляється у Запоріжжі щомісяця

Отже, до самої історії. 

Десь на початку літа в Запорізькій ОДА почав працювати Анатолій Ченцов, родом з Донеччини, який встиг побути посадовцем вже в декількох областях. 

Історія почалась вранці 8 червня 2023 року, коли Ченцов приїхав в Новомиколаївку до “Запорізького кінного заводу №86”, під приводом, ніби йому надійшла скарга на погане поводження з кіньми. Тоді в нього не було ще офіційної посади, але він представився першим заступником Голови Запорізької ОДА і отримав від директора кінзаводу контакти керівника ДП “Конярство України”. І майже одразу зателефонував київському керівнику, представився довіреною особою Голови Запорізької ОДА і домовився з ним про зустріч у Києві. 

10 червня в обід Анатолій Ченцов зустрівся з гендиректором “Конярства України” Віталієм Бровко в київському ресторані “Муракамі”. За версією правоохоронців, під час розмови Ченцов  вимагав у  керівника гроші – 7 000 гривень з гектара землі, яка перебуває у користуванні ДП “Конярство України”. Загальна площа землі в користуванні кінзаводу становить 6 тис. гектарів, тобто спочатку мова йшла про 42 мільйони гривень. 

Шість тисяч гектарів – це майже як площа усього Коммунарського району Запоріжжя, з Пісками, Космосом, промзоною та приватним сектором.

У разі відмови Ченцов погрожував відібрати землю кінзаводу під управління   Запорізька ОДА. Директору ДП дали час обдумати ці вимоги і домовився про наступну зустріч вже в Запоріжжі.А тим часом керівник “Конярства” звернувся до Державного бюро розслідувань із заявою про злочин.  

І вже після виїзду до Києва, 21 червня, Анатолій Ченцов влаштувався на посаду в Департаменті агропромислового розвитку ОДА. У Департаменті він обійняв посаду начальника управління з питань земельних відносин, персоналу та правового забезпечення, і лише тоді почав “просити грошей”, вже як посадовець.

Наприкінці червня Віталій Бровко приїхав до Запоріжжя та зустрівся з Ченцовим, який вже показав йому своє нове службове посвідчення. Цього разу Ченцов окреслив більш чіткі вимоги, він погодився “не брати до уваги” 1 500 га землі із загальних 6 000, які використовуються для вирощування кормових культур для годування худоби. За даними слідства, Анатолій назвав “збір” у 30 доларів США за гектар пшениці та 40 за гектар соняшника, тому вони домовилися на 170 000 доларів (3500 га соняшника та 1000 га пшениці). Їх директор ДП “Конярство України” мав передати Анатолію після збору врожаю. Йдеться саме про ті гектари кінзаводу, які обробляють за договорами оренди фермери.  

3 липня зранку відбулась зустріч Віталія Бровка з Головою Запорізької обласної державної адміністрації, начальником обласної військової адміністрації – Юрієм Малашко, у його службовому кабінеті в приміщенні Запорізької ОДА. 

Як вважають слідчі, перед самою зустріччю Ченцов попередив Бровка про необхідність “завуальованого спілкування” з головою Запорізької ОДА. І після цієї розмови Бровко “переконався у достовірності слів Анатолія Ченцова щодо його авторитетності та “вхожесті” до Голови Запорізької ОВА, сприйняв озвучені погрози реально, і остаточно погодився на вимоги”.

За даними ДБР, Анатолій Ченцов також запевняв, що має зв’язки з поліцією та прокуратурою, і тому після передачі грошей зробить так, щоб подальших перевірок від ОДА та проваджень від Національної поліції та прокуратури не буде. У противагу цьому він зазначив, що відмова буде означати для керівника цього ДП протилежні наслідки, які дуже погано позначиться на зборі врожаю та роботи філії в цілому. Вже 4 липня 2023 Анатолій зустрівся з директором “Запорізького кінного заводу №86” та попередив його про необхідність передачі першої частини платежу, переконуючи його у тому, що вже “поручився” за філію перед правоохоронцями та ОДА. 

Перший платіж був “замаскований” як фінансування запиту від військових на встановлення кондиціонерів. За версією слідства, Ченцов скинув директору новомиколаївського кінзаводу філії фотокопію листа-запиту від однієї військової частини. В цьому запиті від імені командувача оперативного угрупування військ “Запоріжжя” просили про надання безоплатної допомоги по встановленню системи кондиціонування. Ці гроші від кінзаводу перевели ФОПу, який нібито мав встановлювати кондиціонери військовим. 

Слідство виявило, що 11 липня Анатолій продовжив вимагати гроші, і наполягав, що треба віддавати більш серйозну суму – 30 тисяч доларів, розповідаючи про можливості впливу на кінний завод через Держспоживслужбу, екоінспекцію, державну охорону ґрунтів, Держгеокадастр, поліцію та прокуратуру. Також Ченцов розповідав, що має повноваження керівника спеціальної комісії для перевірки дотримання вимог земельного законодавства. 

Вже на початку вересня, Бровко передав Ченцову 30 тисяч доларів США через пункт обміну валют у Києві, і тоді Ченцова одразу затримали за підозрою у вимаганні в особливо великих розмірах, про що всі й написали в новинах.

Від ЗЦР: Цікавий момент – на порталі декларацій НАЗК немає “вступної” декларації посадовця, яку він мав подавати, коли займав цю посаду, в червні 2023-го. Є лише його планова річна декларація, за підсумками 2023 року, і подана при звільненні, навесні 2024го. І на самому сайті ОДА жодних згадок про Ченцова знайти не вдалось.

Зараз вже колишнього посадовця підозрюють в вимаганні по статті 189 КК – це більш “кримінальне” вимагання. Стаття за хабар саме для посадовців – це 368 стаття. У чому різниця? При статті за хабар необхідно доводити, що саме до службових повноважень підозрюваного входило щось, за що він вимагав гроші. А тут приїхала вимагати грошей людина, яка вже “в процесі” посіла конкретну посаду, і ще важко довести, що вона на посаді заступника директора Департаменту була здатна відібрати землю. 

Що буде далі?

По “четвертій частині” 189ої статті не може бути угоди зі слідством та умовного вироку – там завеликий термін ув’язнення. Відповідно, це буде довгий, на декілька років, суд, в якому захист буде оскаржувати кожен крок слідства, і піддавати сумніву все, описане нами вище. Це може тривати два роки, а може і п’ять, адже справу слухають в “центральному” Печерському райсуді Київа, який і так перевантажений.

Сергій Сидоров, Руслан Мась

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі