10 в 1: пропаганда зібрала колекцію фейків про втрати ЗСУ, щоб змусити українців тікати

Зображення завантажується

“Брехні багато не буває”: російська пропаганда зібрала всі фейки про втрати ЗСУ, які змогла знайти, в одному тексті. Мета – залякати українців і довести, що вони мають тільки два шляхи: втекти за кордон або здатися в полон росіянам. Хто грає на руку пропаганді і з яких фейків стряхнули пил заради залякування – читайте далі

“Курс на истребление. На Украине признали огромные потери ВСУ” (мовою оригіналу), – кричить заголовок чергової псевдостатті на РІА “Новості”. Текст довжиною майже у 5 тисяч знаків містить більше десятка фейків та маніпуляцій, ретельно дібраних пропагандистами, аби довести: втрати ЗСУ сягають 400 тис. вбитими, в Україні закінчуються цвинтарі, а не бачимо ми цього, бо “влада приховує”.  

Приводом для чергового сплеску активності пропаганди стало відео від українського волонтера. 18 серпня Ігор Хома публікує ролик, у якому стверджує: “Буквально від всіх батальйонів, з різних напрямків, від всіх бійців, яким ми допомагаєм, всі просять багато мішків для двохсотих”. До відео він додає коментар: “Це настільки злодійства наших чиновників, які відповідальні за вкрадену допомогу для ЗСУ.!😡” (http://surl.li/kniok)

Російські пропагандисти стверджують, що “Эти слова быстро разошлись по украинскому сегменту интернета и многим открыли глаза на масштабы потерь” (мовою оригіналу). І хоча Ігор Хома – це реальний волонтер, який публікує фото із бійцями підрозділів, які підтримує, його відео дає всі підстави для маніпуляцій. Про які підрозділи йдеться у зборі, чому вони не мають забезпечення мішками, яку кількість мішків планують закупити – невідомо. Таким чином, оцінити реальні масштаби проблеми, на яку вказує волонтер, неможливо. 

Маємо і натяк на те, що цим роликом пан Хома міг прагнути пришвидшити свій поточний збір на коптери: наприкінці він каже, що щоменше буде дронів, то більше необхідно мішків. Тим не менше, відео має більше 320 тис. переглядів тільки у Фейсбуці, і було переопубліковане на YouTube.

Розуміючи недостатність одного ролика, пропагандисти рясно присмачили його добіркою нових і старих фейків і маніпуляцій стосовно масштабів втрат ЗСУ. Деяким з них кілька місяців, вони вже були спростовані, але авторів тексту 

(як і журналістів деяких західних видань) це не зупинило. Деякі намагалися приховати за розпливчастими формулюваннями, тож ми уточнили їх і переклали українською. Деякі подано із збереженням формулювань оригіналу.

 1. Валерій Залужний заборонив журналістам відвідувати передову без його згоди, щоб приховати реальні цифри втрат.

Маніпуляція. Правила висвітлення перебігу подій на фронті і справді було змінено, але причини цьому – не у втратах. Нещодавно заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила: через інформацію у ЗМІ про те, куди перемістили 82-гу бригаду, по ній завдали 5 авіаударів (http://surl.li/knpju). Ідеться про публікацію у Forbes (http://surl.li/knplb), присвячену перебігу контрнаступу. Після цього доступ до передової було обмежено як закордонним, так і українським журналістам.

 1. Киев признает: несмотря на непрерывную мобилизацию, ряды ВСУ редеют. Однако винит в этом коррумпированных военкомов, которые не выполняют план (мовою оригіналу).

Маніпуляція: безпідставні твердження без посилань на конкретні джерела і без конкретних цифр, які можливо було б перевірити. Все – щоб підірвати довіру до офіційних повідомлень про перебіг війни.

 1. Как пишет The Guardian, одна из главных причин потерь — отсталая медицина (мовою оригіналу). 

Брехня. Текст The Guardian присвячений втратам як ЗСУ, так і російської армії (http://surl.li/knivz). Чиї саме втрати пов’язують із недосконалим (причому порівняно із армією США) медичним супроводом – із тексту незрозуміло, але далі в цьому ж абзаці йдеться про російських військових-колишніх ув’язнених, яких просто кидали після поранення. 

Загалом же текст наголошує на тому, що саме російська сторона применшує масштаби своїх втрат. 

 1. На заході України розкопують могили тих, хто загинув у Першу світову війну, для поховання нових загиблих.

Це ще квітневий фейк, який вже спростовувало, зокрема, видання “Детектор медіа” (http://surl.li/knizh). Ідеться про інвентаризацію могил часів Першої світової на Личаківському військовому кладовищі, які за СРСР ніблито “переоблаштували” – але тільки за документами. От тоді і справді нові поховання відбувалися без перенесення старих. Щоб упорядкувати могили, керівництво установи і проводило розкопки. 

Втім, спростування пройшло повз журналістів The New York Times, які вже у червні без “зайвих” перевірок дали фейку нове життя (http://surl.li/knizx). Саме звідси російські пропагандисти і поцупили псевдофакт.

 1. Одразу три цвинтарі у Харкові оголосили, що місця для поховання закінчилися.

Особливо епічний фейк, який у своїй основі має… телеграм-переписку невідомо кого із невідомо ким, якому “сказали”, що місця закінчилися. Вишенька на торті: цей хтось настільки не харків’янин, що порахував окремо Безлюдівське та 18-те кладовище. Насправді це одна й та сама установа. Новину за безіменним скріншотом рознесла ціла низка російських та проросійських інфопомийок (http://surl.li/knjay). 

Насправді ж про припинення роботи через нестачу місця з початку війни повідомляло лише одне кладовище – на вулиці Франка. Втім, проблеми є і на інших цвинтарях – але… через нерозірвані снаряди та міни, якими росіяни обстрілювали територію кладовищ. Через це деякі з них закриті для відвідування. Але про нестачу місця через потік поховань у цьому випадку не йдеться. 

 1. По сообщениям местных СМИ, во Львове самая востребованная профессия — могильщики. Власти даже объявили официальный набор непьющих и патриотически настроенных украинцев. За работу на крупнейшем в городе Лычаковском кладбище предлагают 500 гривен (более 1100 рублей) в час (мовою оригіналу).

Брехня. Станом на 11 серпня Львівський обласний центр зайнятості публікував перелік з більш ніж 7 800 вакансій – і тільки 7 із них стосуються ритуальних послуг (http://surl.li/knjcg). Для порівняння, там же є запит на 111 поліцейських, 338 електриків, електромонтерів, електрозварювальників та електрослюсарів, тощо (http://surl.li/knjcd). Ну а погодинна оплата на муніципальному кладовищі неможлива, бо суперечить українському законодавству. 

 1. По словам полковника Дугласа Макгрегора — бывшего советника Дональда Трампа, погибло 400 тысяч военнослужащих (ЗСУ – прим. ред., мовою оригіналу).

Давній фейк, який ми вже спростовували (http://surl.li/kknbx) – але ж брехні для російської пропаганди не буває забагато! 

 1. Официальный Киев занижает потери в восемь-десять раз, чтобы создать видимость заботы о жизнях солдат, считает военный эксперт Юрий Кнутов. “Командиры делают все, чтобы дать минимум информации о погибших, ведь это сказывается на служебном положении, — поясняет он. — Деньги, которые полагаются родственникам, офицеры присваивают. Занижение числа убитых также призвано поднять моральных дух украинцев. Одновременно им сообщают ложные данные о потерях российской армии” (мовою оригіналу). 

Нічим не доведена і не підкріплена брехня від невідомого російського псевдоексперта – просто вигадки.

 1. Политолог Александр Дудчак уверен: если украинцы узнают о реальных масштабах трагедии, страну ожидает настоящий шок. “Сейчас под Киевом планируют создать кладбище почти в 2,6 квадратных километра. Для сравнения: самое большое в мире, которое находится в Ираке, занимает шесть квадратных километров. Но оно существует 14 веков, и там пять миллионов захоронений. Зачем на Украине строят самое обширное военное кладбище на планете? Хотелось бы услышать ответ Зеленского. А ведь это только для погибших из Киева и области”, — рассуждает эксперт (мовою оригіналу).

Ще більш цинічна брехня ще одного псевдоексперта. Дудчак каже про плани створення Національного військового меморіального кладовища у Биківнянському лісі. І бреше в одному невеличкому абзаці щонайменше 5 разів. 

По-перше, Верховна Рада ухвалила постанову про створення меморіалу ще у 2011 році. 

По-друге, наразі ідеться про територію близько 1 кв. км., а не 2,6 кв.км. 

По-третє, комплекс буде призначений “для організації почесних поховань та перепоховань борців за незалежність України у ХХ столітті, військовослужбовців, померлих (загиблих) при виконанні бойових завдань, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною”, а не тільки учасників нинішньої російсько-української війни (http://surl.li/knjeh), і тим більше – не тільки воїнів із Київської області. 

По-четверте, на території знаходитимуться не тільки поховання, а й музейний комплекс, ритуальна будівля та інші споруди (http://surl.li/knjek). 

Зрештою, у проекті вказана точна кількість могил – 50 тис., а не мільйони, як натякає росіянин (http://surl.li/knjeu). Для порівняння: військове кладовище в Арлінгтоні, біля Вашингтону у США, займає площу більш ніж у 2,5 кв. км. і містить 400 тис. поховань. Тож національний меморіал під Києвом не стане найбільшим військовим кладовищем у світі.

 1. У украинских мужчин есть только два пути, чтобы выжить. Первый — уехать, а это будет очень дорого после смены военкомов. Второй — если отправили на передовую, сразу сдаться в плен российской армии (мовою оригіналу). 

А ця брехня, власне, і є головною метою, для якої писалася ця довжелезна добірка фейків та маніпуляцій. Справи на фронті у росії все гірші, тож не допустити поповнення ЗСУ, залякати українців та підбадьорити засмучених останніми новинами росіян – це завдання №1. Тож невдовзі можна чекати нових фейків і маніпуляцій пропаганди стосовно втрат ЗСУ. 

ВИСНОВКИ:

 • Пропаганда вважає одним зі своїх найголовніших завдань запобігти мобілізації українців до ЗСУ. Для цього вона тиражує численні фейки, перебільшуючи кількість загиблих українських воїнів.
 • Пропагандисти не гребують старими фейками, які вже було спростовано, інформацією із анонімної переписки з невідомими особами, маніпуляціями, вигадками псевдоекспертів і відвертою брехнею.
 • У нагоді їм стають також неперевірена інформація від західних журналістів, вигадки західних політиків, а також, на жаль, дописи українських волонтерів, які містять панічну інформацію – можливо, із метою прискорити збори на техніку для ЗСУ.
 • Усе це пропаганда використовує, щоб затвердити у свідомості українців думку, що вони можуть або ховатися від призову за кордоном, або, якщо вже потрапили до ЗСУ, якнайшвидше здаватися у полон. 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі