Недопуск журналістів на сесії міськради: Маніпуляції, помилкові твердження та що каже Закон

Зображення завантажується

Запорізькі журналісти вже вкотре не можуть потрапити на сесію. Депутатський корпус поділився на два табори – ті, що за допуск, і ті, що проти. Однак ні одні, ні другі, не праві. Чому так і що говорить Закон, пояснює “Запорізький центр розслідувань”

У понеділок, 21 грудня, відбулася друга сесія Запорізької міської ради нового скликання. На сесії були присутні депутати, мер, працівники міськради та журналісти муніципального телеканалу “Зет”. Інші представники преси не змогли потрапити до зали через перепони з боку очільника відділу внутрішньої політики міськради. 

На початку засідання голова фракції “Європейська солідарність” Олександр Константинов підняв питання щодо дозволу запустити пресу на сесію та винести на голосування це питання. Його підтримав Роман Таран, член партії “ОПЗЖ”. Однак після довготривалих перемовин, які поділили депутатський корпус на два табори, Володимир Буряк так і не виніс це питання на голосування.

Які “за” та “проти” звучали на сесії і чому ці тези помилкові, а деякі з них маніпулятивні, пояснюємо нижче.

Тези та вердикти:

“Тому все ж таки є пропозиція зробити виключення для журналістів і допускати їх сюди в зал для того, щоб вони могли відслідковувати, що тут відбувається, спілкуватися з депутатами і виконувати свої функції по висвітленню роботи міської влади, тому у мене є пропозиція поставити на голосування питання про допуск журналістів, не тільки телеканалу Зет на засідання Запорізької міської ради, – Олександр Константинов, голова фракції “Європейська солідарність”  (Помилкове твердження).

“Всі попередні сесії, які у нас проходили з урахування карантинних обмежень, проходили без присутності преси, до цього жодного разу у нас питання не виникало, у жодної з фракцій, тому зараз, мені здається, просто йде якась попитка просто поманіпулювати вами, тому якщо це питання буде поставлене на голосування, я вважаю , що ми повинні з вами враховувати карантинні обмеження і те, що попередні сесії проходили без залучення ЗМІ. Крім того, ми виконуємо вимоги закону та нашого регламенту. У нас є телеканал Зет, який забезпечує публічність цього засідання, – Геннадій Наумов, “Партія Володимира Буряка “Єднання” (Маніпуляція).

“Я за публічність, але ця публічність повинна бути цивілізованою. Є зрозумілий аргумент – це акредитація, тому ми можемо робити журналістам (акредитацію – прав. авт) і дійсно повинні бути впевнені, що це є журналісти, а не якась незрозуміла газета “Штанга” з тітушками, які прикриваються і ставлять себе, як журналістів” – Михайло Прасол, “Партія Володимира Буряка “Єднання” (Маніпуляція)

“…. (не чути, що говорить – прим. авт) які мають бути по збереженню епідобстановки, а саме дистанцію. Цей наш збір багаточасовий і добавити сюди ще пресу, щоб нас поставили на сміховисько на всю країну, що ми тут розповсюджуємо цей вірус, це зараз не розумно, а та інформація, яка онлайн може транслюватися з будь-якого пристрою, достатня для журналістів та преси, тому побійтися Ковіду та інфекції, і не треба ще журналістів, щоб це приміщення інфікувати, попереджаю вас”, – Дмитро Івахненко, “Партія Володимира Буряка “Єднання” (Маніпуляція)

“На сьогоднішній день, якщо я не помиляюсь, масові заходи, більше ніж 20 чоловік заборонені, окрім тих, що необхідні для роботи виконавчих органів чи органів влади, при чому журналісти, хоч я поважаю їх, не всіх конечно, але поважаю, до роботи виконавчих органів чи роботи органів влади, які є міська рада (не відносяться – прим. авт). Так я шо, повинен порушувати закон чи шо? Тим, що я поставлю чи не поставлю, тільки я поставлю на голосування і відповідати мені, а не вам”, – Володимир Буряк, голова Запорізької міської ради (Маніпуляція)

Доказ: Так чому ці тези маніпулятивні, а деякі з них помилкові? Тому що є закон, а саме Закон України “Про інформацію”.

Так, відповідно до частини другої статті 25 цього закону журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень:

Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством”.

Окрім того, частина четверта статті 25 Закону України “Про інформацію” каже, що журналіст, після пред’явлення свого посвідчення, має право виконувати свої службові обов’язки навіть на територіях, де вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин):

Після пред’явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), крім випадків, передбачених законом”.

Так, на початку карантинних обмежень, ще в березні, Кабінет Міністрів і справді запровадив обмеження на відвідування приміщень суб’єктів владних повноважень з боку сторонніх осіб, однак зараз ці обмеження вже не дійсні і у чинній редакції постанови Кабміну “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, станом на 19 грудня 2020 року, їх вже немає. 

Окрім того, ще у червні цього року Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19”, в Закон України “Про інформацію” були внесені зміни, відповідно до яких журналіст, після пред’явлення посвідчення, має право виконувати свої професійні обов’язки на територіях, де вжито адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), як ми і зазначали вище. 

Це значить, що у разі запровадженням Кабміну додаткових обмежень щодо відвідувань приміщень суб’єктів владних повноважень через карантин, то на журналістів це не має поширюватись. 

Тому ні:

  • Це питання не повинно ставитися на голосування; 
  • карантинні обмеження не можуть впливати на присутність журналістів на сесії міськради; 
  • акредитації не повинно бути, бо допуск журналістів у приміщення владних повноважень повинен бути вільним;
  • інформація, яка поширюється онлайн за допомогою муніципального телеканалу “Зет”, недостатня для журналістів.

І так, Володимир Буряк вірно зазначив щодо зібрання органів місцевого самоврядування і що журналісти не відносяться до них, однак він так і не зазначив, що журналісти, згідно тих статей законів, які були перераховані вище, мають право знаходитися на сесії і під час карантинних обмежень. Тому це маніпуляція. 

Щодо прямої трансляції муніципального телеканалу “Зет”

Так, телеканал “Зет” веде онлайн-трансляцію засідань сесій міської ради, однак через технічні обмеження він не може показати всю картину, яка відбувається у приміщенні міської ради. Також трансляція переривається на перерви.

Наприклад, саме у понеділок, 21 грудня 2020 року, під час проведення другої сесії Запорізької міської ради нового скликання депутати пішли на перерву і під час неї відбувалася підготовка до таємного голосування за призначення секретаря міської ради. Однак телеканал “Зет” не показав цієї підготовки і журналісти не могли дізнатися, що зараз відбувається у стінах міської ради.

Щодо протоколу комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

Одним із аргументів недопуску до будівлі Запорізької міської ради на сесію очільник відділу внутрішньої політики називав журналістам рішення, яке було прийняте на одному з засідань місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Так, дійсно рішення про “заборону відвідування адмінбудівлі виконкому Запорізької міськради” було прийнято на засіданні комісії, однак воно було прийнято ще 23 березня 2020 року до внесення 16 червня цього ж року змін Кабміном до частини четвертої статті 25 Закону України “Про інформацію” щодо дозволу виконувати свої професійні обов’язки журналістам на територіях, де вжито адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин).

Окрім того, вже після цих змін, наступного дня, 17 червня 2020 року, місцева комісія ТЕБ та ЧС провела засідання, на якому прийняла до виконання новий перелік обмежувальних заходів у зв’язку зі змінами до Постанови Кабміну “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, у якому вже не йдеться про заборону відвідування: “адміністративної будівлі виконавчого комітету Запорізької міської ради, крім співробітників та адміністративного персоналу, депутатів усіх рівнів, керівників виконавчих органів міської ради, працівників управління по забезпеченню роботи ради та технічного персоналу, який працює за договором по обслуговуванню електронної системи голосування «ВІЧЕ» та забезпечує пряму трансляцію в ефірі”.   

Також на останньому засіданні місцевої комісії ТЕБ та ЧС, яке відбулося 18 грудня 2020 року, був прийнятий новий протокол і нові обмежувальні заходи, у який про недопуск ЗМІ до міської ради не йдеться.

Висновок

Таким чином, недопуск журналістів на сесію Запорізької міської ради можна розглядати, як порушення статті 171 Кримінального Кодексу України “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”, а тези депутатів та голови міської ради маніпулятивними чи помилковими твердженнями. 

Катерина РОЖДЕСТВЕНСЬКА

Ця стаття була представлена “Запорізький центр розслідувань” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Читайте також: Карантин понад 40 днів – порушення законодавства й меднорм| Маніпуляції і неправда

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі