Маніпуляція пропаганди про БРІКС-“союзника” Росії у протистоянні із Заходом

Зображення завантажується

Пропаганда нарешті “знайшла” того, хто вступиться за Росію. Після саміту БРІКС у Йоганнесбурзі канали різного штибу, від РІА “Новості” до телеграму Дугіна, переповнені текстами про те, що БРІКС стане альтернативою “колективному Заходу”. Нарешті, дійшли й до закордонних агентів. Через них просувають ідею, що БРІКС стане союзником Росії у її теперішньому протистоянні із Заходом, найбільшим проявом якого є війна в Україні. На що сподіваються у Росії і чому пропагандисти надто оптимістичні – читайте далі.

“У Британії перелякалися моці Росії”, – вже і невідомо у який раз переконує РІА “Новості”. “У Британії” цього разу – це такий собі оглядач порталу UnHerd (у липні сайт мав більше 3 млн відвідувачів) Томас Фазі, який написав колонку “Світанок світового порядку БРІКС. Індія втрачає позиції на користь Росії та Китаю” (http://surl.li/kqjth).

Як бачимо, оглядач ставить Росію навіть перед Китаєм, що вже натякає на його заангажованість. Не дивно, що російські ЗМІ прожогом кидаються процитувати настільки компліментарний текст. 

Оригінальна колонка містить більш ніж сумнівні твердження – наприклад, порівняння ВВП за паритетом купівельної спроможності членів БРІКС із Заходом. От тільки Захід урізали лише до 7 країн-учасниць Великої сімки. У попередні спроби довести економічні переваги уявного “проросійського” блоку маніпулювали менш відверто (http://surl.li/kqkec). 

У трекері міжнародної допомоги Україні відстежується 41 країна (http://surl.li/kqknb). Серед них, крім іншого, є й учасники БРІКС, в тому числі і його “козирна карта” – Китай, який надавав нам гуманітарну допомогу. Вона була порівняно незначною, але це вже ознака того, що двомірний світ, який ввижається пану Фозі, насправді трошки складніший. Скільки ж країн відповідають більш жорсткому критерію – надають Україні озброєння – достеменно невідомо, оскільки частина робить це приховано (http://surl.li/kqkpj). Але точно відомо, що їх більше, ніж 7, які врахував колумніст.

Але для російських пропагандистів важливі навіть не стільки економічні фактори, скільки інша теза оглядача:

“Следующий год окажется решающим для будущего БРИКС и мира в целом. Помимо того, что в блок официально вступят новые члены, ежегодное председательство перейдет к России. Иными словами, страна, по сути, находящаяся в противостоянии с Западом (если к тому времени украинский конфликт не будет разрешен), будет представлять организацию, охватывающую половину человечества. Если прошедший на минувшей неделе саммит еще не ознаменовал начало нового миропорядка, то он обязательно начнется в следующем году” (мовою оригіналу)

Не акцентуючи на улюбленому російському “У цьому році ми знов не завоювали світ, але наступного – вже обов’язково”, зважимо, чи справді БРІКС під головуванням росії буде втягнуто у конфлікт із Заходом?

Ні. Це прямо суперечить принципам партнерства, які було узгоджено на саміті країн-учасниць у 2011 році: прагматизм, позаблоковий характер та нейтральність стосовно третіх сторін (http://surl.li/kqlyt). Вже на пункті про нейтральність на надіях Росії можна ставити хрест, але розгляньмо також питання прагматизму.

Хоча у 2022 році росія збільшила товарообіг і з Індією, і з Китаєм, США все одно залишаються для обох лідерів БРІКС найбільшим торговельним партнером (http://surl.li/kqlta, http://surl.li/kqlth, http://surl.li/kqltn). Так, обіг між Китаєм та США за 2022 рік склав більше 690 млрд. долларів, а між Китаєм і Росією за 11 місяців того ж року – тільки 172 млрд. Причини значного зростання імпорту з рф для обох країн – це, в першу чергу, дешеві нафтопродукти. Тобто торгівля, яка зменшилася вже у 2023 році і принесла Росії значно менше вигоди, ніж могла б, через дисконтні ціни і розрахунок у рупіях. 

Як бачимо, вступати у конфронтацію зі США і для Китаю, і для Індії було б, щонайменше, непрагматично. 

Втім, учасники саміту БРІКС, який так збудив російську пропаганду, і самі сигналізують, що ставати на бік росії у протистоянні із західними економіками не планують. Уже на наступний день після саміту президент Бразилії Лула да Сілва заявив про можливість проведення зустрічі між членами БРІКС та G7. А до цього – про те, що БРІКС не є альтернативою великій сімці (http://surl.li/kqmee). 

Жахаюча “міць” росії та новий світовий порядок знов відкладаються – всупереч запевненням російської пропаганди та її переляканих британських “консерв”. 

ВИСНОВКИ:

  • Щоб довести, що справи росії от-от покращаться, а також щоб нивелювати провальний для росії саміт БРІКС, на який путін навіть не зміг приїхати, пропаганда вигадує шалені перспективи: у наступному році росія головуватиме у БРІКС, і от тоді половина населення Землі стане супротивником Заходу!
  • Для просування цієї тези використувують, в тому числі, і західні “консерви” росії – зокрема, британського колумніста, який пише про “новий світовий порядок БРІКС”, але не вміє коректно порівнювати економічні показники.
  • Сподівання пропаганди марні, адже БРІКС засновано на засадах нейтральності та прагматизму, а США все ще залишаються для його ключових членів набагато важливішим економічним партнером, ніж Росія.
  • Тим часом члени БРІКС прямим текстом прагнуть до зустрічі із Великою сімкою і підкреслюють, що БРІКС не є їй альтернативою.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі