“Не депутати” – хто не пройшов до Запорізької міськради, попри відомість та зусилля

Зображення завантажується

Політичні гравці вкладають значні ресурси для просування на місця своїх кандидатів, але не завжди великі гроші та високі посади допомагають досягти бажаного. Серед неповного списку програвших ці вибори є директори великих підприємств, депутати та високі чиновники. Також місцеві вибори показали, що і активна участь у громадському житті міста не завжди гарант перемоги у політичних перегонах.

Напруга виборчих змагань вже спала, попереду набрання довгоочікуваних повноважень, розподілення депутатів по комісіях та перетасування у виконавчій гілці влади.

Втім, окрім очевидних результатів будь-яких виборів – визначення переможців, можна підбити ще одні підсумки – зафіксувати тих, хто ці електоральні перегони програв. До того ж, цьогорічні вибори дають нам можливість побачити не тільки кількість відданих голосів за партію, а й за окремого кандидата. 

Тож, почнемо з партії, яка за результатами голосування набрала найбільше виборчих симпатій – партія Володимира Буряка “Єднання” – 25% голосів або 16 мандатів. Ми не будемо зупинятись на усіх представниках списку, які не пройшли до міськради – розглянемо лише найцікавіших. 

Але перед цим варто зробити примітку – розташування кандидатів у списках партії може змінюватися (хтось вірогідно складе мандат), тому остаточно впевнитися у прізвищах тих, хто буде представляти партію у міськраді можливо буде після перших сесій.

“Єднання”

Юрій Доленко – набрав 187 голосів, був на 3 окружному місці. Керує ТОВ “Теплобудімпорт”. Одним з співвласників цієї фірми є Олександр Білов — батько директора Департаменту культури і туризму Запорізької міськради Сергія Білова. ТОВ “Теплобудімпорт” і низка пов’язаних з ним фірм виграли чимало підрядів від Запорізької міськради, а за місцем реєстрації “Теплобудімпорт” проводилися обшуки у справі з ймовірного розкрадання грошей при будівництві міських стадіонів. 

Раніше Юрій Доленко працював заступником начальником одного з Управлінь в Департаменті житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької облдержадміністрації.

Сергій Бріцин – набрав 72 голоси, був на 3 окружному місці. Раніше співволодів ТОВ “Вега-пік” — ця фірма отримувала підряди від міськради, також її пов`язували зі згаданою вище фірмою ТОВ “Теплобудімпорт”. Окрім цього, печатки іншої фірми Бріцина — “Укрспецсвітло” знаходили під час обшуку за адресою реєстрації ТОВ “Теплобудімпорт”, яке  фігурувало у справі з ймовірного розкрадання грошей при будівництві шкільних стадіонів. Також Сергій Бріцин співволодіє ТОВ “Архітектурно-конструкторське бюро “Південь-буд”, яке отримує підряди від міськради.

Від партії Буряка також не пройшла до міськради низка нинішніх депутатів, більшість з яких ще до початку виборів утворили міжфракційну групу “Володимира Буряка “Єднання”: Микола Володьков 164 голоси, 3 окружне місце (“Опозиційний блок”, керує запоріжсталівським “Палацом культури металургів”), Юрій Дорошенко392 голоси, 6 окружне місце (“Опозиційний блок”, керує Запорізьким комунальним автотранспортним підприємством 082801 «Комунсантрансекологія»), Людмила Кругла – 349 голосів, 2 окружне місце (“Опозиційний блок”, директриса у школі №46), Олена Сідельникова80 голосів, 9 окружне місце (“Укроп”, працює у адвокатській конторі «Ярослав Гришин та партнери»), Руслан Ярошенко323 голоси, 6 окружне місце (“Укроп”, громадський інспектор “Запоріжжярибоохорони”), Геннадій Старцев –  95 голосів, 8 окружне місце (партія “Укроп”, пенсіонер), Олег Германюк – 576 голосів, 2 окружне місце (“Самопоміч”, секретар у «Запорізькій галузевій організації роботодавців транспорту»), Олена Галкіна335 голосів, 4 окружне місце (“Самопоміч”, заступник директора Департаменту освіти та науки Запорізької міськради), Ніна Гурська – 495 голосів, 2 окружне місце (“Опозиційний блок”, пенсіонер), Ірина Клець – 390 голосів, 2 окружне місце (позафракційна, завідувач Амбулаторії №9 КУ Центральна районна поліклініка №2 Шевченківського району)

Не пройшли і усі голови райадміністрацій у Запоріжжі, які були у списку “Єднання”: Олександр Пшеничний – 615 голосів, 5 окружне місце, Андрій Баєв – 862 голоси, 5 окружне місце, Віталій Змієнко – 196 голосів, 4 окружне місце, Валерій Мостовий – 570 голосів, 5 окружне місце.  Хоча більшість з них перетнула бар’єр в чверть виборчої квоти – 543 голоси, на них не вистачило виборчіх квот на округах, де голови РА балотувались.  

Олексій Нікіфоров 282 голоси, 4 окружне місце. Генеральний директор КП “Водоканал”. До цього тривалий час працював у структурах “Метінвест” — на “Запоріжсталь” та “Метінвест-СМЦ”. Отримував дохід від ГО “Платформа спільних дій”, у керівництво якої входять представники з “Запоріжсталі” та “Метінвест”.

Олег Григор’єв 231 голос, 6 окружне місце. Актор Запорізького муніципального театру танцю, помічник режисера. Раніше він був художнім керівником у “Кінному театрі”.

Павло Юшков168 голосів, 8 окружне місце. заступник ректора з перспективного розвиткуу Запорізькому державному медичному університеті. Раніше працював начальником відділу в Управлінні захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України. Був учасником інциденту на воді — тоді під час прогулянки на човні рибохорони колега Павла Юшкова опинився за бортом і загинув.

Слуга народу

Партія набрала на місцевих виборах 20%  і провела 13 депутатів у міськраду. Першим номером цієї партії був Віталій Тишечко – багаторічний менеджер “Мотор Січ”, а нині заступник голови Запорізької ОДА. У партії були представники цього авіаційного підприємства, низка помічників нардепів, чиновники обласної влади та працівників з групи Метінвест Ріната Ахметова. Увесь цей список кандидатів ми вказувати не будемо, зазначимо лише декілька найбільш цікавих фігур.

Григорій Маловічко – 264 голоси, 4 окружне місце. Директор ТОВ «Бізнес центр «Маяковський», також до його орбіти, зокрема, входять фірми: ТОВ “Улісс-тур”, ТОВ “Зеніт-3” та ТОВ “Офіс маркет”. Григорій Маловічко у деяких колах був відомий за прізвиськом “кріт”, оскільки отримав у власність велику кількість підвальних приміщень за підозрілими схемами. Влітку 2014 року Маловічка затримували для дачі показів у справі будівництва котеджного містечка на окрузі тодішнього нардепа Артема Пшонки, помічником якого і був Маловічко. Також Григорій Маловічко був депутатом Запорізької міськради 2006-2010 рр скликання від “Партії регіонів”. Фірма матері Маловічка Ольги Маловічко ТОВ “Парус-М” фігурувала у справі щодо незаконної роздачі землі на Великому Лузі. Також одна з фірм Маловічка фігурувала у справі щодо придбання гуртожитку ліцея нібито за дешево та без дозвільних документів.

Марія Касай – 611 голосів, 1 окружне місце. Менеджерка з адміністративної діяльності у спортивному комплексі «Мотор Січ», дружина народного депутата від “Слуги народу” — Геннадія Касая (на момент обрання був гендиректором спортивного комплексу ПАТ «Мотор Січ»). Генеральний директором ПАТ “Мотор Січ” є Вячеслав Богуслаєв, саме з цим підприємством пов`язана партія “Нова політика”, яка у 2015 році отримала місця у Запорізькій міськраді і увійшла до провладної коаліції. Донедавна представником цієї партії був Віталій Тишечко — нинішній кандидат на посаду міського голови, який також керував страховою компанією“Мотор гарант”.

Олександр Слабецький – 193 голоси, 5 окружне місце. Начальник виробництва у відокремленому підрозділі «Вертольоти Мотор Січ» у ПАТ «Мотор Січ». Помічник нардепа від “Слуги народу” Геннадія Касая.

Олена Жук – 358 голосів, 8 окружне місце. Радниця голови Запорізької ОДА. На виборах у Верховну Раду була довіреною особою нинішнього голови ОДА Віталія Боговіна. Раніше працювала фінансистом у його фірмі “Амбар еккспорт БКВ”, яка входить до структури BKW Group. Вказувалася керівником патронатної служби в ОДА. 

Опозиційна платформа- за життя

Партія набрала на виборах 20% і провела у міськраду 13 депутатів. Це партія Володимира Кальцева, який на цих місцевих виборах був першим номером у списку і нині є народним депутатом від цієї політичної організації.

Людмила Маринюк254 голоси, 5 окружне місце. Директорка позашкільного навчального закладу «Міський Палац дитячої та юнацької творчості» Запорізької міської ради. Раніше очолювала комунальний канал МТМ (нині телеканал Z) стала керівницею за часів коли Володимир Кальцев був секретарем міськради; ще раніше була головним редактором газети “Наше время плюс”, яка свого часу підтримувала братів Кальцевих на виборах. Була депутатом Запорізької міської ради від Партії регіонів. На місцевих виборах 2015 року балотувалася від партії “Наш край”. Донька Людмили Маринюк — Валентина Матвєєва — як співвласниця ТОВ “Еко-січ” отримувала підряди від Запорізької міськради. Чоловік Валентини Матвєєвої – Віталій Матвєєв — був помічником депутата Запорізької міськради від “Нової політики” Віталія Тишечка (нині кандидат в мери). 

Олексій Гавріков237 голосів, 7 окружне місце. Був директором міського комунального підприємства “Основаніє”, його прибрали з посади через нібито незаконне звільнення одного з працівників та після незадовільних результатів аудиту підприємства і зміни влади у Запоріжжі. Також його судили за ухилення від сплати податків на 2,7 млн грн на чолі цього комунального підприємства, однак нещодавно звільнили від кримінальної відповідальності через погашення боргів. Олексій Гавріков був депутатом Запорізької міськради від “Партії регіонів”. 

Дмитро Чудненко227 голосів, 2 окружне місце. Голова правління Благодійний фонд “За Правду”, один із засновників ТОВ “Правда+” — однойменна газета та інформаційний сайт.  На місцевих виборах 2015 року балотувався від партії “Відродження”. 

“Європейська солідарність”

На нинішніх місцевих виборах “Європейська солідарність” набрала 17% і до міськради пройшло 11 кандидатів. Ця партія на виборах активно представляла себе висуванцями не тільки від бізнесу, а й від армії та волонтерів. Втім, низка претендентів з цих сфер не пройшла у міськраду. 

Олександр Лобас379 голосів, 1 окружне місце. Начальник штабу, перший заступник командира військової частини 3425. Один з керівників місцевої “Самооборони майдану” на початку 2014-го року і перший командир 37-го ОМПБ, сформованого переважно з мешканців Запорізької области. Втім, до депутатів міськради Лобас усе одно потрапив через відмову переможців від своїх місць, про що буде в нашій наступній статті.

Олена Ярошенко-Сумка 215 голосів, 6 окружне місце. На місцевих виборах 2015 року балотувалася від партії “Укроп”. Відомий військовий волонтер у місті. 

Василь Мєзєнцов 313 голосів, 6 окружне місце. Директор ТОВ «Телерадіокомпанія «Тризуб ФМ», також керує БО “Благодійний фонд об’єднання волонтерів Запоріжжя”, входить до ГО “Тризуб дентал” — польових стоматологів, які лікують зуби бійцям на фронті. 

Олена Кузьменко337 голосів, 5 окружне місце. Заступник директора ТОВ «Торговий Дім «БСМ». Фірма займається технічним обслуговуванням автомобілів та торгівлею запчастинами. Власника цієї фірми, адвоката Романа Севастьянова, підозрювали у намаганні підкупити суддів запорізького суду. Також цей власник фігурував у судовій суперечці за будівлю Фонду державного майна України та виведенні майна “Товариства сприяння обороні України” на 3 млн грн.

Андрій Кліцунов86 голосів, 4 окружне місце. Заступник директора з розвитку ТОВ «Багатопрофільна Клініка Святого Миколая». Окрім цього, він вказується помічником депутата Запорізької міськради Миколи Бєлого. В 2010-2015 роках був депутатом Запорізької міськради. Тоді Кліцунов пройшов від «Сильної України» Сергія Тигіпка, а навесні 2012-го року разом з усією фракцією СУ приєднався до фракції “Партії регіонів” — як і Тигипко на центральному рівні. Вже після революції гідності, в 2014-2015 роках, Кліцунов був головою Дніпровського району у Запоріжжі.

“Нова політика”

Це партія “Мотор Січ” Вячеслава Богуслаєва, тому більшість списку цієї політисили представлена робітниками вказаного підприємства різного рангу. Детально на цих кандидатах ми зупинятися не будемо (зазначимо декілька ключових), а вкажемо представників цієї партії з інших сфер. Ця політсила на нинішніх виборах набрала – 9 % та отримала 6 мандатів у міськраді. Впродовж останніх 5 років входила до так званої провладної коаліції у Запорізькій міській раді.

Євген Євдокименко 171 голос, 1 окружне місце. Заступник голови правління з реалізації ПАТ “Запорізький автомобілебудівний завод”. Його батько Микола Євдокименко входить до виконавчого комітету Запорізької міськради і вказувався головою правління ПАТ “ЗАЗ”. Микола Єдокименко – помічник нардепа Сергія Мінька, раніше був помічником нардепа Миколи Фролова. Також був першим заступником міністра промислової політики України.. 

Олексій Литвин73 голоси, 3 окружне місце. Голова адміністративної ради у “Запорізькому інструментальному заводі”. Олексій Литвин у 2015 році декілька місяців стажувався на посаду заступника голови Запорізької облдержадміністрації та мав слідкувати за будівництвом оборонних споруд в зоні АТО. Нині у суді слухається справа щодо можливого розкрадання коштів Литвином під час цього будівництва. Раніше Литвин вже неодноразово займав посаду заступника голови ОДА.

Сергій Бєліков 204 голоси, 2 окружне місце. Виконувач обов’язків ректора Національний університет “Запорізька політехніка” та депутат Запорізької облради. Головою наглядової ради цього університету зазначався Вячеслав Богуслаєв – президент “Мотор Січ”, а раніше він очолював одну з кафедр. Також “Мотор Січ” періодично закуповує обладнання для цього університету. 

Сергій Данилов 180 голосів, 1 окружне місце. Директор Запорізького машинобудівного заводу ім. В.І. Омельченка (відокремлене підприємство АТ “Мотор Січ”).

Ольга Калганова 87 голосів, 1 окружне місце. Генеральний директор ТОВ “Медіагруп Алекс.ЮА” – телеканалу “Мотор Січ”

“Батьківщина”

Надалі ми розглянемо партії, які не змогли набрати достатньо голосів для проходження у Запорізьку міську раду і почнемо з політсили з найбільшим кількості отриманих голосів – “Батьківщина” – 7024 голоси. Варто зазначити, на сайті ЦВК кількості голосів за кандидатів від партії “Батьківщина”, які не пройшли до міськради, на момент публікації – немає

Віталій Рябцев — перший номер у списку партії, кандидат на посаду міського голови Запоріжжя від партії “Батьківщина”, депутат Запорізької міськради. Віталію Рябцеву належить ТОВ “Лідер-холод лтд” (торгівля продуктами, операції з нерухомістю). До 2017 року Віталій Рябцев вказувався директором ТОВ “Громадсько-політичний портал Акцент”, якому належить новинний сайт “Акцент”. Впродовж 2003-2014 рр. Рябцев очолював ТОВ “Ніка-2012”, ця фірма отримала підрядів на 7,5 млн грн — переважну більшість від структур міськради. Журналісти вказували, що період активного отримання підрядів цією фірмою припав якраз на час депутатства Віталія Рябцева. З 2018 року фірма перестала отримувати тендери від міськради і критика Рябцева до місцевої влади посилилася. Також журналісти зазначали, що на близькому Віталію Рябцеву сайті “Акцент” у 2015 році виходила рекламна стаття кандидата в міськраду і тодішнього директора ТОВ “Ніка-2012” Станіслава Капустіна. 

Олександр Геращенко6 окружне місце. Директор ТОВ “Виробничо-конструкторське бюро СІЛЛ” (виробництво металевих дверей та вікон). У ЗМІ цю фірму пов’язували з Загідом Красновим – депутатом Дніпровської міської ради від партії “Громадська сила”. У Запоріжжі структури Краснова брали участь у перерозподілі рекламного бізнесу, а також, близька до нього громадська організація почала інформаційну кампанію щодо перерозподілу заповідної землі на острові Хортиця.

Олександр Рабцун 1 окружне місце. Виконавчий директор ТОВ “Страхова компания Роксолана”. На виборах 2014 року балотувався до Верховної Ради від “Батьківщини”. В нульових роках, до зміни власників на “Запоріжсталі”  був фінансовим директором  комбінату, членом наглядової ради АКБ “Індустріалбанк” та одним з ключових бенефіціарів цієї ФПГ.

Дмитро Довбиш 1 окружне місце. Директор ТОВ “Бастур“, а також ТОВ «Запорожбастранс» та ТОВ «Бас-тур» (обидві займаються пасажирськими перевезеннями). Дмитро Довбиш пов`язував це з тиском конкурентів.Також помічник депутата Запорізької міськради від партії “Батьківщина” Володимира Максимова.

Євгеній Першин – 5 окружне місце. Генеральний директор ТОВ “ІБП Форт” – отримало від міського комунального “Зеленбуд” підряд на 150 тис. грн. 

Євгеній Першин раніше був депутатом Запорізької міськради. Як члена земельної комісії його затримували при отриманні хабара в розмірі 1500 доларів США ще в нульових роках. Фірма Першина ТОВ “Сіно-форт лтд” отримувала низку підрядів на роботи в запорізькому аеропорту – загальною вартістю щонайменше 48 млн грн.

Сергій Кушнир3 окружне місце. Проректор з навчально-виробничої роботи та матеріально-технічного забезпечення Запорізького Національного Університету, також він був стажером на посаду начальника Управління капітального будівництва Запорізької ОДА. Колишня фірма його дружини виграла тендер від ОДА на реконструкцію мелітопольського онкодиспансеру за 12 млн грн. Також ця фірма виграла низку підрядів на 620 тис. грн  від Запорізького національного університету. Раніше 

Кушнир паралельно з роботою в ЗНУ працював юрисконсультом ТОВ “Торгово-виробнича корпорація “Тріумф”. Остання виграла без конкурсу 11 тендерів від Запорізького національного університету – загалом на 448 тис. грн.

Тож, підсумовуючи. Виводи дещо очевидні. 

  1. Серед кандидатів, які не пройшли до міськради, опинилися депутати, директори великих підприємств, освітяни на керівних посадах, чиновники високих шаблів та відомі активісти. Поважні люди” на перших місцях, які вирішили балотуватись просто в останній момент, без попередніх напрацювань чи інтенсивної агітації на своїх округах, програли. Приклади – Олексій Литвин чи Сергій Бєліков.
  2. Робота серед ОСББ та інших виборців дає дивіденди. Але, якщо ви вирішили змінити партію, то таке перефарбування коштуватиме вам голосів – це можна бачити на прикладі Геннадія Старцева. І щоб компенсувати його, треба досить вперто працювати “унизу”, як це робив Михайло Прасол.  
  3. Особисту впізнаваність на окрузі необхідно суміщати з прохідною партією. Навіть якщо ви працювали протягом своєї каденції з громадянами, і вкладали в це свої чи чиїсь інші ресурси, то вас особисто не вистачить, щоб дати партії прохідний процент. Приклади – депутати від “Опозиційного блоку”, які цього разу пішли від “Порядку” чи знову Оппоблоку. 

Олег ШЕМЧУК

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі