Виборчий кодекс 2020: округи-райони і виборчі квоти для Запоріжжя

Зображення завантажується

Цього року місцеві вибори відбудуться за зміненим Виборчим кодексом.
Це вплине як на саму систему, так і на виборчі округи. “Запорізький центр розслідувань” розібрався, які будуть нові правила в місті і як будуть визначати кількість необхідних голосів для одного мандата.

Райони = округи 

25 жовтня відбудуться місцеві вибори, організовані на новій територіальній основі. Насамперед, в Запоріжжі змінилась кількість виборчих округів.

На попередніх місцевих виборах було 64 округи, на кожному з яких від кожної з партій партій балотувалося по одному кандидату. Але партія могла і не “закривати” кожен округ своєю людино. І за тодішньою виборчою системою на один округ могли пройти по два депутати від різних партій, в той же, деякі округи на п’ять років залишилися без депутата. 

Тепер же правила змінилися, на виборах 2020 року всього 7 багатомандатних округів, на кожному з яких кожна партія буде повинна виставляти від 5 до 12 кандидатів.

У Запоріжжі кожен округ створений в рамках районів, що існують —

Комунарський, Олександрівський, Дніпровський, Заводський, Хортицький, Вознесенівський і Шевченківський.

З незмінних речей залишився п’ятивідсотковий прохідний бар’єр — хоч багато експертів виступають проти нього вже багато років, запевняючи, що маленькі партії позбавляються доступу до влади через таку високу планку. І якщо люди проголосували за партію, яка не змогла подолати 5%, а набрала лише три або чотири відсотки, то голоси цих виборців “згорають”, і ніяк не впливають на політичний процес.

По суті, хоч кількість округів і зменшується, але кількість депутатів залишається такою ж. Просто партія бере свій загальний список з 40 або 50 людей і ділить його на кожен з округів, розподіляючи своїх кандидатів на невеликі групи для кожного з округів-районів, від 5 до 12 осіб в кожному. 

Цей список називається “регіональним”. І якщо в Запоріжжі сім округів, то кожна партія повинна подати до виборчої комісії загальноміський список мінімум на 35 осіб — навіть якщо розуміє, що їй “світять” лише 3-4 місця в міськраді.

Тепер потрібно зрозуміти, як будуть розподілятися мандати.

Виборча квота = депутатський мандат

Для кандидатів, що будуть йти за відкритими партійними списками важливу роль відіграє квота.

Виборча квота — це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата партією.

“Відерце” з голосами, простіше кажучи. А скільки голосів має бути в такому “відерці”? Для цього загальна кількість голосів, відданих за партії, які подолали бар’єр в 5%, потрібно поділити на кількість мандатів у міськраді.

Щоб розібрати алгоритм, для прикладу, ми візьмемо дані місцевих виборів в Запоріжжі за 2015-й рік і розрахуємо ці цифри з урахуванням нових правил.

Число депутатів в міськраді залежить від кількості виборців, згідно з кодексом. Наприклад, в Запоріжжі орієнтовно 566 тисячі виборців, і нам потрібно було 64 депутати. Перші номери в списках партій-переможців отримують депутатські мандати автоматично.

Вихідні умови: на попередніх виборах бар’єр в 5% подолало 7 партій, сумарно набравши 204 341 голос, а кількість мандатів становила 64, в цей раз їх буде стільки ж.

КРОК 1: Віднімаємо гарантовані мандати для перших номерів партій від загального числа мандатів: 64 – 7 = 57.

КРОК 2: ділимо явку в 204 341 виборці на 57 – отримуємо 3584 голоси.

Це і є виборча квота в нашій моделі. Скільки разів по 3584 голосів набере кожна партія — стільки місць в міськраді вона отримає.

А які ж саме кандидати всередині кожної партії зможуть претендувати на мандати? Виборчий кодекс встановлює своєрідний “поріг” – 25% від виборчої квоти. На основі тих самих вихідних даних за 2015 рік, розрахуємо скільки потрібно особисто кандидату – 25% від квоти 3 584 голоси становить 896 голосів.

Тобто, потрібно, щоб люди в окрузі-районі, отримавши на ділянці в руки бюлетень, поставили “галочку” не тільки за свою улюблену партію, а й за улюбленого кандидата в ній — не менше 896 разів. Кандидатів, що отримали не менше 896 голосів, розмістять на початку “списку переможців”, у порядку зменшення кількості голосів за них — з них буде формуватися голова “черги за мандатами”  кожній партії. А якщо партія набрала більше квот, ніж у неї є таких чемпіонів, то на залишок квот претендують люди з початку загальноміського списку — з першої десятки. 

Нюанси й “чит-коди

У чому хитрість цієї системи? Якщо партія хоче, щоб хтось пройшов з гарантією в 95%, вона ставить його на округ з — а) великою кількістю виборців б) мінімальним числом однопартійців в списку в) першим в списку на округ-район.

Також слід зазначити, що перші десятки кандидатів, які партії представляють на своїх пресконференція часто є лише іміджевими, тобто такими, що повинні створити гарне враження про політсилу.

На прикладі Запоріжжя — в нашому місті є три округи-райони, в кожному з яких понад сто тисяч виборців. Це Шевченківський, Комунарський і Дніпровський. А є два округи, в яких виборців у два рази менше, близько 50 тисяч — в Олександрівському та Заводському. Тобто, шанси набрати 25% від квоти, заповітні 896 і більше голосів, набагато вище там, де більше виборців, які будуть голосувати за улюблену партію.

А щоб твої суперники по партії не перетягували голоси на себе, треба, щоб кандидатів по цьому округу було якомога менше — не максимальні дванадцять, а мінімальні п’ять. Але це вже як вийде у партійного керівництва примирити інтереси всіх учасників забігу.

І, нарешті, треба розраховувати на голоси тих виборців (а їх чимало), які голосують насамперед за партію, за бренд, а конкретне прізвище їх хвилює мало. Вони будуть ставити галочку за першу ж людину з того “регіонального” списку партії, який побачать в бюлетені.

У підсумку, ті політичні сили, виборець яких нерозбірливий і не цікавився своєю партією та особами в ній хоча б останні місяці три, отримують можливість для маніпуляцій. Недобросовісні політики або просто ділки з валізою грошей отримують лазівку для обрання, як і раніше — але це вже більше питання до людей, а не до законів.

Вероніка Хорольська, Сергій Сидоров

Читайте також: Гасло про першу в історії Запорізької області регіональну партію “Єднання” |Маніпуляція чи правда

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі