Скільки “Запоріжжяобленерго” витратило на підключення СЕС і хто за це заплатить

Зображення завантажується

За три роки “Запоріжжяобленерго” витратило 150 мільйонів гривень на підключення сонячних станцій. “Запорізький центр розслідувань” проаналізував, які СЕС підключать і як це пов’язано з тарифами для споживачів. 

У Запоріжжі сформувалась така собі монополія, що отримала “доступ” до сонця. Практично всі сонячні електростанції пов’язані з Русланом Божком та Ростиславою Шурмою. 

Сонячний бізнес заробляє за рахунок “зеленого тарифу”. Наприклад, СЕС може отримувати близько 117 мільйонів гривень гарантованого прибутку на рік. Водночас вже зараз виникають проблеми з компенсацією за енергію з відновлюваних джерел. 

“В держави немає грошей на виплату по “зеленому тарифу”, тому сьогодні розглядають три шляхи врегулювати проблеми: підняти тариф Обленерго, наприклад, з 30 копійок на 50, що не вигідно для підприємств; зайняти гроші, але як їх потрібно буде повертати; збільшити ціну для населення” – Сергій Головнев

Відтак у 2021 році підвищення цін на електроенергію для населення буде неминучим. У тому числі, через борги перед зеленою енергетикою.

Тариф для населення включає в себе кілька складових: оплата за послуги розподілу енергії, її передачу і диспетчеризацію. Якщо тариф на електроенергію для населення складає 1,68 гривні за 1 кВт·год, то близько гривні йде до “Запоріжжяобленерго” за розподіл, а інша частина на послуги Укренерго (передачу та диспетчеризацію). 

У тарифі на передачу закладено плата за “зелену” генерацію. Складно сказати скільки вона складає, тому що тариф постійно змінюється. Однак, приблизно на кожному кВт·год споживач сплачує 25 копійок за зелений тариф. І цього досі не вистачає, щоб покрити борги. Так само в тариф враховують й інші витрати, що пов’язані з джерелами відновлюваної енергетики, наприклад, підключення станцій до мережі. 

За нашими підрахунками, в період з 2017 по 2020 роки на будівельні роботи та поточний ремонт “Запоріжжяобленерго” провело 24 закупівлі. Загалом на це пішло понад 150 мільйонів гривень. Саме стільки знадобилось грошей, щоб створити або реконструювати лінії в Запоріжжі та області для підключення СЕС до загальної мережі (обленерго). Тож ці витрати також включать до наших тарифів.  

На території міста підключять станцій, що належать фірмам «Солар Парк Девелопмент”, “ВЕЗ”, «Солен Енерджі», «Широке Солар Парк» й на це витратили майже 35 мільйонів гривень.

Всі фірми належать до групи Руслана Божка та Ростислава Шурми – ексгендиректора “Запоріжсталі”. Руслан Божко, власник ТОВ “Астра Капітал Груп” й співвласник ТОВ “Токмак Солар Енерджі”, у 2019 році був 12-м серед ТОП-50 власників відновлюваної енергетики за обсягом виробництва.

У тендерах, які стосувалися СЕС Божка також є певна закономірність. Всі виграла фірма “Монтажно-будівельна компанія Сінергія”. Єдиним конкурентом для фірми було ТОВ “Девелопмент енд констракшн”. І лише в одному брали участь три інші фірми.

Окрім того, що в Запоріжжі під СЕС виділили 245 гектарів землі фірмам Божка-Шурми, міська рада надала власні пільги на використання цих територій. У 2018 році вона втричі зменшила орендну плату за землю для альтернативної енергетики – до 1% від нормативної грошової оцінки. Це додаткова економія для бізнесу. Але, водночас, бюджет міста отримує менше. 

Зелений тариф 

Україна має найвищі зелені тарифи в Європі. «Зелений тариф» – спеціальна ставка, за якою держава (в особі “Гарантований покупець”) купує електроенергію вироблену з використанням відновлюваних джерел  – сонця, вітру, біомаси та води.

За часів Януковича “зелений тариф” підвищили в кілька разів, зробивши його надприбутковим для бізнесу. Однак на ринок допустили лише близьких до тодішньої влади олігархів – Андрія Клюєва, Ріната Ахметова і пов’язаних з ним осіб. Після Революції гідності тариф почав вирівнюватись, але “зелена” енергія все одно в рази дорожча за атомну. 

Наприклад, в жовтні 2020, зелений тариф коштував понад 4 гривні за кВт-год, водночас атомна енергетика – 0,57 грн за кВт-год. Тобто різниця в 7 разів.

При цьому, кількість виробленої енергетики з відновлюваних джерел продовжує зростати й витісняти атомну. Для порівняння, у 2020 році відсоток “зеленої” енергії у загальній структурі енергетики України зріс вдвічі (8%) по відношенню до аналогічного періоду в 2019 році (3,6%). 

Також читайте: Прокурор -“антикоррупционер” отсуживает у запорожской мэрии служебную квартиру в довесок к собственной

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі