Хто увійшов до нового виконкому Запорізької міськради
Після місцевих виборів депутатський склад Запорізької міськради оновився. А разом із новою міськрадою оновився і виконавчий комітет. Оскільки ж виконком – одна з головних гілок місцевої влади, важливо детальніше розглянути тих, хто поряд з Володимиром Буряком буде нею“заправляти”.
Виконавчий комітет є однією з трьох ланок місцевої влади і в ідеалі має бути рівновіддаленою як від міського голови (голови виконавчої влади), так і від депутатського корпусу, бо ці всі ланки мають взаємно контролювати одна одну. Наприклад членів виконкому подає міський голова (також очолює виконком), але їх має затвердити депутатських корпус. Сам виконком обговорює та погоджує попередньо проекти рішень міськради та контролює діяльність виконавчих органів влади (департаментів, комунальних підприємств). Депутати можуть розпустити виконавчий комітет та проголосувати за відставку голови міськради, але мер може ветувати рішення міськради та виконкому.
Тому коли до виконкому входять члени виконавчої влади (директори шкіл, комунальних підприємств та ін.) або наближені до депутатів особи, то у виконкомі спостерігається інертність в ухваленні рішень та однобічність у поглядах на вирішення проблем міста. Тобто виконком перестає ефективно виконувати свої функції.
А окрім взаємоконтролю гілок влади, у виконкому є ще доволі багато задач: проводить конкурси на пасажирські перевезення містом, затверджує маршрути громадського транспорту, встановлює вартість деяких тарифів (вивіз сміття, плату за проїзд), розпоряджається комунальним майном, займається організаційними питаннями (обмежує рух містом, затверджує зміни в об’єктах благоустрою та цільове призначення нерухомості, контролює розміщення реклами), розподіляє вільну житлову площу – квартири, кімнати та ін. Тобто виконком є доволі впливовим органом місцевої влади і від нього залежить багато процесів в місті (детальніше про призначення виконкому можете почитати у нашій окремій статті за посиланням).
Довідково: громадяни можуть взаємодіяти з виконкомом через письмові заяви або ж озвучувати свої проблеми під час особистого прийому у міського голови, голови районної адміністрації або їхніх заступників. Письмові заяви можна надіслати поштою на адресу мерії (пр. Соборний, 206) або ж принести в кабінет міськвиконкому №107. Інформацію про особистий прийом громадян керівниками міста можна отримати за телефоном 224-69-77. У структурі Запорізької міськради роботу зі зверненнями громадян до виконкому організовує окремий однойменний відділ. Інформацію про роботу цього відділу можна знайти за цим посиланням.
Минулий виконком Запорізької міськради сформували переважно з заступників міського голови та представників великих підприємств Запоріжжя: “Запоріжсталь”, “Дніпроспецсталь”, “Мотор січ”, “Авто-ЗАЗ”, “Запоріжтрансформатор”. Вихідцем з великого підприємств був і сам Володимир Буряк, бо раніше працював на “Запоріжсталь” головним інженером, тож заводська сфера йому доволі близька.
Втім на нещодавній сесії новообрані депутати за поданням Володимира Буряка дещо змінили кадровий склад виконкому, а також збільшили його загальну чисельність. Так, у минулому виконкомі було 15 членів, а нині депутати збільшили кількість представників цього органу до 17 осіб. Серед старих членів виконкому депутати поки що затвердили такі кандидатури:
Микола Євдокименко – голова правління ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» Таріела Васадзе. Він займає цю посаду з 2005 року, але з невеликими перервами. Був першим заступником міністра агропромислової політики, депутатом Запорізької облради від партії “Батьківщина”. Також входить до складу наглядової ради Запорізького національного університету, де ректором є Микола Фролов. Євдокименко також був помічником Фролова, коли останній був нардепом.
Сергій Кійко – голова правління ПАТ «Дніпроспецсталь», яке контролює умовна бізнес-група “Приват” та VS Energy. Остання належить Олександру Бабакову – колишньому депутатові Держдуми Росії. Також частка акцій належить сім`ї нардепа Віктора Медведчука від партії “Опозиційна платформа – За життя”. На виборах 2015 року Сергій Кійко балотувався до Запорізької облради від партії “Опозиційний блок”, де першим номером був Ростислав Шурма – тодішній гендиректор “Запоріжсталь”. Представником цієї партії вже на парламентських виборах був і Володимир Буряк.
Ігор Клейнер – генеральний директор ПАТ «Запоріжтрансформатор», яке належить Фонду “Сьомий” ТОВ “Компанія з управління активами “Сварог Ессет Менеджмент”, який пов’язували з бізнесменом Костянтином Григоришиним. Ігор Клейнер раніше був депутатом Запорізької облради від “Партії регіонів”.
Вадим Рильський – директор ТОВ «Александр-Девелопмент» з групи компаній “Александр” братів Кальцевих. Ця фірма (у складі ТОВ “Ленд Дівелопмент”) планувала побудувати на місці скверу Яланського торгово-розважальний центр, однак місцеві активісти їй завадили. У голосуванні за вирубку дерев на цій ділянці, зокрема, брав участь Вадим Рильський як член виконкому. Раніше Рильский був депутатом Запорізької міськради від “Партії регіонів”, тривалий час займав керівну посаду у ТОВ “Компанія Александр”, нині на сайті цієї компанії вказується керівником ТОВ “СК “Александр-строй”. На минулих місцевих виборах балотувався від партії “Наш край”, де лідером був Володимир Кальцев (нині нардеп від “ОП-ЗЖ”). Вадим Рильський безпосередньо значився власником ділянки на Великому Лузі, яка розташовується на місці колишнього дитячого табору “Дружба”. Міліція мала претензії щодо продажу ділянок на цій місцевості і у провадженні фігурувало ТОВ “Преміумстандартсервіс” з орбіти братів Кальцевих. Співвласником цієї фірми була “Ейнтрівуд Інвестменс Лімітид”, яка володіла згаданим “Александр-строй”, де керівником вказувався Вадим Рильський. Також однією з ділянок володіла дружина Романа Тарана – колишнього секретаря міськради та знов обраного депутата Запорізької міськради від “ОП-ЗЖ”. Окрім цього, Роман Таран тривалий час працював у “Компанії Александр”, а нині заступник директора у ТОВ “Александр Девелопмент”, де керує Вадим Рильський.
Анатолій Малиш – директор зі зв’язків з громадськістю акціонерного товариства «Мотор Січ». Був помічником нардепа В`ячеслава Богуслаєва, також вказується головою наглядової ради “Мотор Січ”. До міськради цього року обралося шість представників партії “Нова політика” – політсили “Мотор Січ”. Минулої каденції ця партія входила у так звану провладну коаліцію з “Нашим краєм” та “Опозиційним блоком”. Секретарем міськради також був представник “Нової політики” – Руслан Пидорич.
Також міськрада затвердила керівника справами виконкому – Романа Омельяновича. Він раніше був помічником генерального директора та начальником управління справами адміністрації ПАТ “Запоріжсталь”. На місцевих виборах 2015 року балотувався від партії “Опозиційний блок”.
Новими ж членами виконкому стали:
Віталій Софійченко – голова наглядової ради ПАТ “Фармацевтична фабрика “Віола”. Також Віталій Софійченко володіє ТОВ “Луг Інвест”, яке фігурує у кримінальній справі щодо придбання ділянки у Запорізької міськради за заниженою у 10 разів ціною. Ця ділянка знаходиться на вул. Седова, 3, де розміщується багатопрофільна лікарня ТОВ “Вітацентр”. Віталій Софійченко разом зі Світланою Сацькою напряму та через ТОВ “Луг інвест” співволодіють ТОВ “Вітацентр”. Світлана Сацька – це донька колишнього гендиректора “Запоріжсталь” Віталія Сацького, а Віталій Софійченко – його онук. Раніше до складу засновників “Вітацентр” входило і саме ПАТ “Запоріжсталь”. Головний лікар “Вітацентр” Андрій Маляренко був депутатом Запорізької міськради минулого скликання від партії “Самопоміч”.
На сесії Володимир Буряк вказав, що Віталій Софійченко – це його кандидатура.
Наталя Михайська – фінансовий директор ПАТ “Запоріжсталь”, колишня депутатка Запорізької облради від “Опозиційного блоку”. Нагадаємо, міський голова Запоріжжя Володимир Буряк раніше працював головним інженером на ПАТ “Запоріжсталь” та був представником “Опозиційного блоку” на парламентських виборах.
Також міськрада затвердила п`ятьох заступників міського голови та паралельно обрала їх членами виконкому, серед них:
Володимир Волобуєв – раніше працював начальником управління з підготовки виробництва ПАТ “Запоріжсталь”. Потім став заступником міського голови Володимира Буряка.
Анатолій Пустоваров – раніше працював начальником відділу з питань регіонального розвитку ПАТ «Запоріжсталь». Потім став заступником міського голови Запоріжжя Володимира Буряка. Нині його судять у справі щодо можливого розкрадання грошей при будівництві міських стадіонів у Запоріжжі. Депутати минулої каденції міськради декілька разів хотіли звільнити його з посади, однак невдало. На парламентських виборах балотувався від партії “Опозиційний блок”.
Валентина Малиш – була заступницею міського голови минулого та позаминулих каденцій, також була начальником Управління фінансів Запорізької міськради.
Андрій Пятницький – вказувався радником Володимира Буряка та заступником голови його партії “Єднання. Цього року на місцевих виборах він набрав 61 голос, але все одно пройшов до міськради через високий рейтинг партії. Раніше він працював заступником начальника Управління юстиції у Запорізькій області і начальником Управління державної виконавчої служби у Дніпропетровській області.
Віктор Гординський – був депутатом Запорізької міської ради від партії “Нова політика”, місцем роботи вказував – ПАТ “Мотор Січ” начальник відділу. Також був заступником міського голови Запоріжжя Володимира Буряка і посів цю посаду замість іншого представника “Мотор Січ” Олексія Бородая.
Серед вказаних заступників міського голови новими членами виконкому стали останні два – Андрій Пятницький та Віктор Гординський.
Окрім цього, за законом, до складу виконавчого комітету входить секретар міськради. На останній сесії депутати обрали секретарем Геннадія Наумова. Минулого скликання він був депутатом Запорізької міськради від фракції “Укроп”, але вийшов з неї у 2018 році (про причини не повідомляв) і став позафракційним. Потім став першим заступником голови партії “Володимира Буряка “Єднання” і від неї переобрався на нещодавніх місцевих виборах. До цього Геннадій Наумов тривалий час працював у банківській сфері, і вказувався радником заступника голови правління одного з банків. Також Наумов вказував третину у адвокатському об’єднанні.
Натомість, у списку до затвердження в новий виконком не опинилося старих представників цього органу: Сергія Мішка (до цього – перший заступник міського голови та ще раніше – директор ТОВ «Соціальні ініціативи Запоріжжя» з орбіти “Запоріжсталь”), Леоніда Анісімова (голова профспілкового комітету ПАТ «Запоріжсталь»), Елліни Позднякової-Кирбят’євої (проректор однієї з академій) та Максима Остапенка (директор Національного заповідника «Хортиця»). Також серед списку немає минулого секретаря міськради Руслана Пидорича.
Тож, у новому виконавчому комітеті з`явилося 5 нових представників: Андрій Пятницький, Наталя Михайська, Віталій Софійченко, Віктор Гординський та Геннадій Наумов. Традиційно до виконкому увійшли заступники міського голови, хоч виконком має бути віддалений від виконавчої гілки влади і зберігати самостійність. Також значну частку місць посіли керівники великих промислових підприємств. Разом з Володимиром Буряком чисельність виконавчого комітету склала 15 осіб. На сесії міський голова зазначив, що у виконкомі залишаються вільними місця для представників “Європейської солідарності” та “Слуги народу”. Тож, кількісний склад виконавчого комітету складатиме 17 осіб.
Олег ШЕМЧУК
Читайте також: Що може більшість і не може меншість — розклади сил та вага депутата у міськраді
Обговорення