ОПЗЖ у Запоріжжі: 203 депутати, 11 голів та перші місця у радах
Традиційно вважається, що найбільше підтримують проросійські політичні сили – в прикордонних східних регіонах України. Запорізька область не межує з Росією, але за результатами останніх місцевих виборів – увійшла в трійку областей України, де значну кількість підтримки отримала проросійська політична партія «Опозиційна платформа – За життя».
“ОПЗЖ” прийнято називати проросійською силою. Ключові особи партії мають особисті бізнесові інтереси в РФ і відкрито та послідовно виступають за “налагодження” стосунків із Росією. Віктор Медведчук успішно нарощує у Росії бізнес. ОПЗЖ цілою делегацією їздить до Москви – “радитися” з Путіним і депутатами Держдуми РФ, як вести переговори по Донбасу, хоча їх ніхто не уповноважував вести переговори від імені України. Під час таких візитів Юрій Бойко бере на себе повноваження вести переговори по газу, так ніби забув, що вже давно не міністр енергетики.
Цьогорічні місцеві вибори подекуди підтвердили стереотипи про електорат проросійської партії – а подекуди сильно здивували.
На вільних від окупації територіях Донбасу, цілком очікувано, “Опозиційна платформа – За життя” отримала велику підтримку. В 19-ти із 24-ох радах районного та місцевого значення політсила отримала найбільше мандатів. Із 36 обраних голів у Донецької області – третина саме від “ОПЗЖ”. У Луганській області із восьми рад, де пройшли вибори, в семи першість отримала “ОПЗЖ”, тільки в одній міській раді партія зайняла друге місце за кількістю підтримки виборців. Окрім того обрано 18 голів, п’ять із яких є представниками проросійської сили.
У Сумській та Харківській областях, які межують із Росією, “ОПЗЖ” не стала лідируючою партією та отримала не дуже високий рівень підтримки “на місцях”. Так, на місцевих виборах 2020 року у Харківській області тільки четверо голів громад були обрані від цієї політичної сили, у Сумській – жодного. Тільки у восьми із 25-ти харківських радах районного та міського значення ОПЗЖ зайняла перше місце та отримала найбільшу кількість мандатів. У Сумській області тільки у чотирьох радах із 21-єї отримала лідируючі позиції, а у двох міських взагалі виявилася непрохідною.
Натомість Запорізький регіон, на диво, зайняв третє місце по всій Україні за чисельністю прихильників ОПЗЖ. Перше місце у обласній раді та друге у міській. Загалом 203 депутати в радах області, районів та міст. 11 голів громад.
У Запорізькій області в оновлених радах більше четвертини зайняла партія “ОПЗЖ”. Відстаючи на сім десятків голосів, друге місце посідають депутати від партії “Слуга народу”. Тобто проросійська партія обігнала навіть “партію влади” з усім її адмінресурсом сьогодні і аномально широкою підтримкою по країні ще буквально рік тому.
Парадоксально, але попри проросійську риторику, на сьомому році війни з Росією – ОПЗЖ не втрачає позиції, а нарощує. З 2019 року “ОПЗЖ” додала собі 4,6% у загальноукраїнському рейтингу партій згідно опитувань Київського міжнародного інституту соціології. З травня по червень 2020 року соціологія показала, що серед тих, хто визначився, за кого голосувати, за “ОПЗЖ” готові були проголосувати 17,7% опитаних українців. Таким чином партія зайняла друге місце в цілому по Україні, поступившись тільки “Слузі народу” із рейтингом у 28%.
Для багатьох стане дуже дивним відкритям, але як виявилося, у Запорізькому регіоні також велика підтримка “ОПЗЖ”. В самій партії, до речі, цим окремо пишаються. Після місцевих виборів Юрій Бойко заявив , що партія займає перше місце і області, на рівні з Донецькою та Луганською.
У Запорізькій обласній раді “ОПЗЖ” дійсно зайняла перше місце по кількості обраних мандатів – в раді, яка склалається з 84 депутатів, 23 тепер – ОПЗЖ.
У міській раді політична сила отримала 13 мандатів – поступившись лише партії переобраного мера Володимира Буряка. Не в останню чергу завдяки дуже стійкому персональному впливу і бренду останнього в Запоріжжі.
З урахуванням власне Запоріжжя, тільки у чотирьох радах “ОПЗЖ” не змогла отримати першість. У Мелітопольській районній та міській – вона поступилась першим місцем “Команді Сергія Мінька” – це партія екс-мера Мелітополя. Ще винятком стала Кам’янсько-Дніпровська міська рада, там першу позицію зайняла партія “Порядок”. І це не дивно, адже очільником партії став колишній мер міста Володимир АНтоненко, тож він зміг провести в раду найбільшу кількість депутатів. Коротше кажучи, ОПЗЖ поступилася хіба там, де спрацював той же особистий фактор, що і в Буряка в Запоріжжі.
Крім великого депутатського корпусу, на території області від “ОПЗЖ” обрано 11 голів різних рад, з них четверо очолили міські ради – Приморську, Дніпрорудненську, Токмацьку та Оріхівську. Семеро інших очолили селищні та сільські громади.
Головою Приморської міської ради став Олександр Кошелевич, який на момент балотування значився директором ТОВ “Комбінат морепродуктів”. Проте, наприкінці листопада у комбінату змінився директор і власник, його переписали на матір новообраного мера – Тетяну Кошелевич. Однак раніше фірма через страхову компанію “Мотор-Гарант” і ПАТ “Мотор Січ” належала В’ячеславу Богуслаєву, який не приховує своїх проросійських поглядів. “Мотор Січ”, попри заборону на експорт військової техніки до РФ, продовжує постачати деталі для двигунів в Росію, в тому числі, як повідомляли ЗМІ – для російських військових, а також працює в окупованому Криму і т.з. ДНР. Саме завдяки тому, що Богуслаєв очолював одне з найбільших підприємств Запоріжжя, він отримав платформу для політичної кар’єри.
Дніпрорудненська міську громаду уже втретє очолив Євгеній Матвєєв, він був мером з 2006-го по 2015 рік. При балотуванні Матвєєв сказував, що працює головним інженером в “Агрофірмі Злагода”, яка належить екс-депутатці Запорізької обласної ради Катерині Луценко, яка входить до групи «ОПЗЖ”.
У Токмацькій міській раді був переобраний мер Ігор Котелевський, він очолював раду з 2009 року. У 2010 був обраний від “Партії регіонів”, а у 2015 від “Опозиційного блоку”.
Згідно декларації Котелевського, його дружина Оксана Савицька володіє трьома компаніями, одну з яких, “Дизельімпекс”, свого часу підозрювали у незаконному заволодінні земельної ділянки площею 1,36 га. Окрім того, самого Котелевського і його дружину поліція вважала причетними схеми з незаконного продажу водогону і подальшому розкраданні 2,3 млн грн. Вироків по тих справах у судовому реєстрі у відкритому доступі немає.
Під час передвиборчої кампанії, у вересні, двоє ветеранів АТО знімали роботу агітаційних наметів “ОПЗЖ”, коли до них підійшла група людей, серед яких був депутат міської ради від ОПЗЖ Сергій Капінус. Після чого на АТОвців напали невідомі. Пізніше з’явилось відеозвернення голови організації учасників АТО Геннадія Баздиря, який отримав струс мозку, а його товариш потрапив у лікарню. 9 вересня відкрито провадження про захист честі та гідності Ігоря Котелевського, де він позивається до Баздиря.
Мером Оріхівської міської ради став Анатолій Хворостянов, до того голова Оріхівської районної адміністрації. У лютому 2020 року президент призначив його на посаду голови, до цього він працював начальником відділу ЖКГ Комишуваської селищной ради Оріхівського району.
Інші семеро голів, обраних від “ОПЗЖ”, очолили селищні ради. Майже всі вони до цього були головами та обрані повторно, або ж працювали у структурах селищних рад.
***
Загалом, у радах Запорізької області отримали мандати 17 партій, тож сухо статистично нібито можна говорити про кількісне різноманіття – партій, людей, поглядів. Але кількісний показник не є еквівалентом якісного. “Опозиційна платформа – За життя” є партією, яка декларує проросійські цінності. У своїх лозунгах, говорячи про мир, має на увазі встановлення “дружніх” відносин із Росією.
Британське видання “The Times” розповіло, що команді російського президента Володимира Путіна в 2014 році пропонували план з дестабілізації … ще й Запорізької області. Так званий “План Троя”: шпигунська мережа, маніпуляції громадською думкою, організація проросійських протестів в Запоріжжі. В такому вигляді план не був реалізований, однак 5 років тому в місті дійсно мав місце проросійський мітинг. Тоді його розігнали яйцями та борошном.
Проте наразі, коли у Запорізькій області четвертина електорату виявилася прихильниками проросійської партії, варто задуматися над тим, чи допоможуть яйця і борошно наступного разу, якщо він буде.
Матеріал створено спільно з Bihus.Info в рамках проекту «Лабораторія викриттів». Проект реалізується спільно з Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.
Обговорення