Безпечне місто, дитячі садочки та екологія: Звіт мера Запоріжжя Володимира Буряка (Частина 2)

Зображення завантажується

На “бюджетній сесії”, яка відбулася 28 грудня, міський голова Запоріжжя, Володимир Буряк прозвітував про свою роботу. Мер говорив про новий термінал, про громадський транспорт, про безпеку та екологію, про дитячі садочки тощо. 

Однак чи все, що було сказано, правда? Чи можливо десь сховалася маніпуляція? “Запорізький центр розслідувань” вирішив це перевірити

Безпечне місто 

Ми продовжуємо роботу розпочату, і продовжити її в наступному році, це “Безпечне місто”. 
У цьому році закінчили … сквер піонерів і закінчили першу чергу парку “30річчя визволення від фашистських загарбників”. І в цих районах, не тільки в скверах, але і по вулиці Базарній, … весь цей район, так званого ДК “Вогнетрив”, буде також встановлені в цьому році камери відеонагляду, які будуть виведені на ситуативний центр … В цьому році, в 2020му, вже підписані Меморандуми про співробітництво з правоохоронними органами для того, щоб вони всі, майже всі правоохоронні органи, могли використовувати інформацію з відеокамер”.

Теза 1: “Ми продовжуємо роботу розпочату, і продовжити її в наступному році, це “Безпечне місто”.

Вердикт: ПРАВДА

Доказ: Так, дійсно програму продовжили на 2021-2023 роки. За цей проєкт рішення було проголосовано на другій сесії міськради. У 2021 році збираються виконати завдання “Створення сенсорної частини відеоспостереження “Безпечна школа”, а саме “Будівельні та інженерні роботи з організації системи зон відеоспостереження”, на що виділили майже 5 мільйонів гривень.  

Теза 2: “У цьому році закінчили … сквер піонерів і закінчили першу чергу парку “30-річчя визволення від фашистських загарбників”. 

Вердикт: ПРАВДА

Доказ: Так, дійсно, у сквері “30-річчя визволення від фашистських загарбників” по вулиці Лізи Чайкіної, а також у Сквері Піонерів, біля Центрального ринку, вже встановлені камери. Вони вже працюють і це можна побачити на інтерактивній мапі “Безпечне місто”

Теза 3: “І в цих районах, не тільки в скверах, але і по вулиці Базарній, … весь цей район, так званого ДК “Вогнетрив”, буде також встановлені в цьому році камери відеонагляду, які будуть виведені на ситуативний центр”.

Вердикт: НЕПРАВДА

Доказ: Якщо брати програму “Безпечне місто Запоріжжя”, то на 2021 рік передбачені тільки роботи по створенню сенсорної частини системи відеоспостереження “Безпечна школа”.

Завдяки цій системі можна буде здійснювати контроль та оперативно реагувати на серйозні порушення. 

Теза 4: “В цьому році, в 2020му, вже підписані Меморандуми про співробітництво з правоохоронними органами для того, щоб вони всі, майже всі правоохоронні органи, могли використовувати інформацію з відеокамер”.

Вердикт: БЕЗ ВЕРДИКТУ

Доказ: Про підписання Меморандуму згадується тільки у новині на сайті Запорізької міської ради, однак самого Меморандуму на сайті немає, тому неможливо сказати точно правда це чи ні. Хоча інші меморандуми на сайті в розділі “Документи” публікуються. 

Дитячі садочки

“Була проблема – очереді (черги – прим. авт) в дитячі садочки. На сьогоднішній день ця програма майже вичерпана, я маю на увазі, що очередей (черг – прим. авт) немає. 
Залишилося зробити 220 садочок і можна сказати, що черги в дитячі садочки ми вже з вами повністю (подолали – прим авт.), а в деяких районах сьогодні навіть є вільні місця.
Ми з вами, з тими, хто працював в попередні каденції, … заново відкрили дитячий садочок 100, 217, 144, 186, 169, в цьому році закінчимо 220 в Дніпровському районі”.

Теза 1: “Була проблема – черги в дитячі садочки. На сьогоднішній день ця програма майже вичерпана, я маю на увазі, що черг немає”.

Вердикт: НЕПРАВДА

Доказ: Черги в дитячі садочки є. Вони стали менші, однак нікуди не ділися. Для того, щоб записати свою дитину в садочок все одно прийдеться стати у чергу та чекати вільного місця. 

Однак стати у чергу зараз можна не виходячи із дому. Існує зручний сайт “Електронна реєстрація в заклади дошкільної освіти”, створений на базі Інформаційної Системи Управління Освітою України, де батьки можуть поставити дитину в електронну чергу на зарахування до садочку, який їм до вподоби. 

На сайті представлена мапа з усіма закладами дошкільної освіти України. Натиснувши на обраний заклад, з’являється інформація про садочок:

  • Контактна та основна інформація;
  • Кількість дітей;
  • Нормативна наповнюваність;
  • Прогнозована кількість місць на 1 вересня 2021;
  • Кількість поставлених в чергу на 2021;
  • Кількість місць, що залишилися на зарахування 1 вересня 2021.

Окрім того, на сайті є список з дошкільними закладами освіти Запорізької області, де можна подивитися кількість прийнятих заявок на 2021 рік та приблизну кількість місць, що залишилися на зарахування 1 вересня 2021.

В цьому списку батьки можуть спостерігати за тим, як йде черга. Як тільки місце у бажаній віковій групі звільниться, тоді дитину можуть зарахувати до цієї групи. 

Тобто черги в садочки все ж таки є. Так, вони не такі великі, як були колись, однак батькам все таки доводиться чекати вільного місця. 

Теза 2: “Залишилося зробити 220 садочок і можна сказати, що черги в дитячі садочки ми вже з вами повністю (подолали – прим авт.), а в деяких районах сьогодні навіть є вільні місця”.

Вердикт: ПРАВДА

Доказ: Переглянувши список з дошкільними закладами освіти Запорізької області та вибравши з нього тільки дитячі садочки Запоріжжя, виявилось, що у стовпчику “Кількість місць, що залишилися на зарахування 1 вересня 2021” немає жодного вільного місця. У той же час, наприклад, в Енергодарі, в садочку “Світлячок” №3 є 133 вільних місця (станом на 25.01.2021). 

Однак, перевіривши всі дошкільні навчальні заклади Запоріжжя із списку та порівнявши кількість дітей та нормативну наповнюваність, виявилось, що в деяких закладах місця є. 

Хоча в залишившихся кількість дітей подекуди значно переважає нормативну наповнюваність. 

Теза 3: “Ми з вами, з тими, хто працював в попередні каденції, … заново відкрили дитячий садочок 100, 217, 144, 186, 169, в цьому році закінчимо 220 в Дніпровському районі”.

Вердикт: ПРАВДА

Доказ: Так, дійсно на 2021 рік у бюджеті є строка “Реконструкція будівлі дошкільного закладу №220 по вул. Давидова, 11 Ленінського району м. Запоріжжя”, тому гроші з бюджету на ці роботи вже виділені. 

Екологія

Згідно до тих умов, тих законах, яких ми з вами працюємо, все-таки ми добилися того, що із підприємствами було підписано в 16му році Меморандум про співпрацю і він дав свій результат, якби хто там не казав. Тому що за рахунок коштів власників цих підприємств, ми все-таки зменшили, і це дійсно факт, статистика, на 1,6 тисяч тонн викидів в повітря, в атмосферу, а також зменшили зброси в річку Дніпро на 1,5 мільйона кубометрів на рік. 
І в цьому році 20му також підписаний Меморандум. Ми починали з 9ти підприємств, зараз уже їх 26 підприємств. У меморандум записані ті, як кажуть, заходи, які потрібно виконати кожному із них за свої обігові чи там прибуткові кошти. 

Теза 1: “…із підприємствами було підписано в 16му році Меморандум про співпрацю і він дав свій результат…”

Вердикт: ПРАВДА

Доказ: Так, дійсно у 2016 році був підписаний “Меморандум про спільні дії Запорізької міської ради та промислових підприємств у сфері покращення стану довкілля м. Запоріжжя”. Так, він дав свій результат, але який? 

Згідно даних Державної служби статистики у 2016 році викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення становили 70,2 тисяч тонн, а в 2019 — 69,7 тисяч тонн. Тобто за три роки викиди зменшились на 0,5 тисяч тонн, що складає 0,7%. Статистики за 2020 рік поки що немає. Згідно Календаря оприлюднення статистичної інформації у 2021 році, розміщеному на сайті Головного управління статистикою у Запорізькій області, інформація за 2020 рік (Викиди забруднюючих речовин і парникових газів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів по містах обласного значення та районах) з’являється тільки у квітні.

Теза 2: “…зменшили, і це дійсно факт, статистика, на 1,6 тисяч тонн викидів в повітря, в атмосферу, а також зменшили зброси в річку Дніпро на 1,5 мільйона кубометрів на рік”. 

Вердикт: БЕЗ ВЕРДИКТУ

Доказ: Статистична інформація про викиди забруднюючих речовин і парникових газів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів по містах обласного значення та районах за 2020 рік з’явиться на сайті Головного управління статистики у Запорізькій області тільки у квітні 2021 року, тому зараз офіційну статистичну інформацію по викидам за 2020 рік отримати неможливо. 

Однак за 2016-2019 роки інформація є. У 2016 році викиди становили 70,2 тисяч тонн, а в 2019 — 69,7 тисяч тонн, тобто зменшились вони за три роки на 0,5 тисяч тонн.

Теза 3: “І в цьому році 20му також підписаний Меморандум. Ми починали з 9ти підприємств, зараз уже їх 26 підприємств. У меморандум записані ті, як кажуть, заходи, які потрібно виконати кожному із них за свої обігові чи там прибуткові кошти”.

Вердикт: БЕЗ ВЕРДИКТУ

Доказ: Так, у 2016 році Меморандум був підписаний з дев’ятьма підприємствами:

  • ПАТ “Запоріжсталь”,
  • ПАТ “Дніпроспецсталь”,
  • ПАТ “Український графіт”,
  • ПАТ “Запорізький завод феросплавів”,
  • ПРАТ “Запоріжкокс”,
  • ПРАТ “Запоріжвогнетрив”,
  • ТОВ “Запорізький титано-магнієвий комбінат”,
  • ПАТ “Мотор Сич”,
  • ПРАТ “Запоріжсклофлюс”.

Що стосується 2020 року, то у підтвердження підписання нового Меморандуму існують тільки новини про те, що документ був підписаний в рамках проведення екологічного форуму у минулому році, однак самого документа на сайті міськради немає. 

До речі, на офіційному сайті у спеціальному розділі “Екологія” опублікований тільки Меморандум за 2016 рік, а також звіт по виконанню тільки за 2017 рік. Більше ніякої звітності та меморандумів не оприлюднено, тому невідомо, які ще підприємства підписали цю угоду у 2020 році. 

Висновок

Володимир Буряк у своїй промові торкнувся багатьох сфер, тому ми і вирішили перевірити його слова. Перша частина (Новий термінал, громадський транспорт та електронний квиток: Звіт мера Запоріжжя Володимира Буряка (Частина 1) виявилася, на щастя, у більшій мірі правдивою, однак питання залишилися. З другою частиною така ж історія. 

Так, дійсно ситуація з чергами у дитячі садочки покращилась, система “Безпечне місто” створюється, а повітря наче стає чистішим, однак прозорість та відкритість самої міської ради ще залишається незадовільною.

Наприклад, у цьому році були підписані два меморандуми, однак де вони? На сайті міської ради у розділі “Документи” їх немає. Також немає опублікованої звітності по виконанню меморандуму по зменшенню кількості викидів в атмосферне повітря за 2018-2020 роки, хоча є навіть створений окремий розділ для таких документів “Екологія”. 

Окрім того, “Запорізький центр розслідувань” вже писав про те, що міська влада ігноруючи Закон України “Про інформацію”, перестала пускати до міської ради на сесії та постійні депутатські комісії журналістів, тим самим перешкоджаючи їхній професійній діяльності. 

Детальніше про ситуацію можна прочитати за посилання – “Недопуск журналістів на сесії міськради: Маніпуляції, помилкові твердження та що каже Закон”.

Тому таку роботу міської влади неможливо назвати прозорою та публічною. Хоча вона, згідно законодавства України, повинна бути саме такою – прозорою, відкритою, публічною.

Ця стаття була представлена “Запорізький центр розслідувань” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі