Кандидати у мери Запоріжжя – що про них відомо

Зображення завантажується

Хоч міський голова у більшості випадків розділяє свою владу з депутатами і не є одноосібним керівником міста, його посада все ж залишається привабливим місцем для реалізації політичних амбіцій. Бо мер є головною фігурою у виконавчій гілці і саме ця гілка відповідає за освоєння бюджетних коштів.

За минулі роки фінансові можливості міста зросли в рази (через процеси децентралізації), але охочих посісти крісло голови Запоріжжя явно поменшало. Цьогоріч мешканцям доведеться обирати мера серед 10 кандидатів, для порівняння – на минулих виборах цю посаду бажали посісти 26 претендентів. Це викликано насамперед збільшеною сумою застави за право балотуватись – вона відсіяла усіх, несерйозно налаштованих.

Особливістю нинішніх виборів в Запоріжжі стало те, що майже всі кандидати взяли участь у перегонах за крісло міського голови вперше (окрім чинного мера). Втім більшість мають досвід роботи у владі на різних рівнях і, зокрема, про нього ми хочемо розповісти у цьому тексті. 

Кандидатуру Володимира Буряка ми вже розглянули раніше, адже останні 5 років усі головні процеси в місті були на його відповідальності та відповідальності провладних депутатів (“Опозиційного блоку”, “Нової політики” та “Нашого краю”) і на аналізі їхніх дій слід було зупинитися детальніше. Кандидатури ж решти 9 кандидатів ми пропонуємо розглянути тут. І почнемо з Віталія Тишечка.

Віталій Тишечкокандидат у міські голови Запоріжжя від партії “Слуги народу”. Віднедавна Віталій Тишечко працює заступником голови Запорізької облдержадміністрації, але більшу частину його робочої біографії займає робота на “Мотор Січ” В’ячеслава Богуслаєва. На цьому підприємстві Тишечко пропрацював 19 років – почав інженером-технологом і поступово дістався посади заступника начальника управління кадрів у “Мотор січ”. Зрештою, у 2017 році очолив страхову компанію “Мотор-гарант” (зі структур “Мотор Січ”).

Сам прихід Тишечка на посаду директора “Мотор-Гаранта” був пов’язаний з корпоративним конфліктом між сином та батьком Богуслаєвими. Попередній директор був лояльний до сина, але інші члени правління й номінальні засновники схилялись на бік батька. Збори правління, на яких змістили попереднього керівника Демьяна Пилипенка, призначили Тишечка та вивели з числа засновників фірми Богуслаєва-молодшого, стали приводом для чисельних позовів, кримінальних проваджень, та судової тяганини на кілька років. 

Вже після прихода Тишечка на посаду директора “Мотор-Гаранту”,  страхова компанія фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконної легалізації та обготівкування грошових активів. Суть схеми, за версією силовиків, полягала у тому, що підприємства перераховували декільком страховим компаніям гроші за їхні послуги (страхувалися випадки які майже ніколи не наставали – тобто дії з боку компаній-замовників були економічно недоцільними). Останні ці гроші перераховували на підконтрольні страхові компанії з ознаками фіктивності за начебто послуги з перестрахування. Вже далі за ці гроші у фіктивних фірм купувалися сміттєві цінні папери (або ж цим фірмам просто надавали фінансову допомогу). Отримані ж гроші обготівковувалися та поверталися замовникам. Вартість таких послуг з обготівкування становила 7-8%. Всі ці дії проходили протягом 2017-2019 рр. Втім, в судовому реєстрі міститься лише одна ухвала за цим провадженням, де згадується “Мотор-Гарант” – більшість слідчих дій стосуються інших страхових компаній.

Останні 5 років Віталій Тишечко є депутатом Запорізької міської ради від партії “Нова політика” з орбіти “Мотор Січ” (втім нещодавно, одночасно з балотуванням в мери, він став позафракційним депутатом). Партія “Нова політика” після обрання у міськраду 2015 року увійшла в так звану провладну коаліцію з партією “Наш край” (підконтрольна Володимиру Кальцеву) та “Опозиційним блоком” (партія з орбіти “Запоріжсталі”) і допомагала міському голові Запоріжжя синхронним голосуванням. Зокрема – Тишечко своїм голосом погоджувався брати кредити, які зараз критикує

Колишній помічник Тишечка як депутата – Віталій Матвеєв – володів ТОВ  “Моноліт-січ”. Ця фірма отримала підрядів з фінансуванням міськради на 15 млн грн. Дружина – Віталія Матвеєва – це донька Людмили Маринюк, яка зараз очолює Палац дитячої та юнацької творчості. Валентина Матвеєва володіла часткою у фірмі ТОВ “Еко-січ”, яку потім переписали на іншу особу. Ця фірма отримала низку дрібних підрядів – загалом на 600 тис. грн. 

Фірми “Моноліт-січ” та ТОВ “Еко-січ” пов’язані з низкою інших фірм з орбіти “Мотор Січ”. Загалом “моторівські фірми” за останні 4 роки отримали підрядів від структур міськради на щонайменше 506 млн грн. 

Варто додати, майно екс-директора “Моноліт-січ” арештовували за підозрою у завищенні ремонтів покрівель будинків у Запоріжжі на 150 тис. грн.

Юрій Ружин – кандидат на міського голову Запоріжжя від “Радикальної партії Олега Ляшка”, від неї ж він у 2015 році став депутатом Запорізької облради. Раніше був помічником кількох народних депутатів. Вказує себе командиром патріотичного громадського формування з охорони громадського порядку “Хортицький полк”. Це формування у 2016 році не пустило на збори акціонерів “ЗаЛК” російських представників. У суді члени “Хортицького полку” стверджували, що в той день проводили “мітинг проти російського  агресора, акціонера комбінату”, здійснюючи  одночасно  заходи з охорони громадського  порядку. Скоріш за все йдеться про компанію-акціонера російського олігарха Олега Дерипаски, якому СБУ повідомляло про підозру у навмисному знищенні комбінату.

Юрій Ружин володіє комплексом “Кінний театр” на Хортиці та розважальним комплексом “Мануфактура Розенталь”. В одному з інтерв’ю розповідав, що запорізький інформаційно-аналітичний “сайт “Вмєстє” входить у орбіту наших підприємств”. Раніше йому належала фірма з виробництва одягу “Селена”, також він вказувався головою наглядової ради ВАТ “Запорізький шиноремонтний завод”, нині він декларує лише незначну частку акцій цього підприємства. Співвласником вказаного заводу, відповідно до даних Smida, є Сергій Заруба – також депутат Запорізької облради від “Радикальної партії Олега Ляшка”. Керівником заводу вказується Аладар Токар, який керує фірмою дружини Ружина – “Солар хорт”. Також оточення Ружина мало відношення до ТОВ “Запорізький завод гумотехнічних виробів”, директор цього заводу є у списках Радикальної партії до Запорізької міськради. 

На дружину Ружина Тетяну також зареєстрована низка фірм: ПП “Спектр” (операції з майном), ТОВ “НВП-Благоустрій” (торгівля майном та товарами), ТОВ “ТВП капітал-буд” (операції з майном та транспортом, будівництво), ТОВ “Ресанта-Запоріжжя” (операції з майном, будівництво), ТОВ “Комбі-рент” (операції з майном, будівництво, агенство нерухомості), ТОВ “Агрокім” (операції з майном), ТОВ “Рента-гранд” (виробництво меблів), ТОВ “Інтерцем” (виробництво бетонних розчинів). 

Окрім цих фірм, журналісти приписували Ружину та його оточенню зв’язок ще з декількома – ТОВ “Пральня груп”, ТОВ “Чистий світ Запоріжжя”, ТОВ “Виробниче підприємство “Спецгазпром”, ТОВ “ФЕМ-Запоріжжя”, ТОВ “А-Енерго, ТОВ “АМД будсервіс”.

Ці фірми отримували підряди на будівництво, утилізацію відходів, прання речей, обрізування дерев та ін. Загалом вони отримали тендерів на 185 млн грн. ТОВ “АМД будсервіс”, зокрема отримало підрядів на 62 млн грн від КНП “Запорізький регіональний протипухлинний центр” Запорізької облради. Директор цього комунального підприємства Михайло Єсаянц балотується до міськради від “Радикальної партії Олега Ляшка”, де першим номером йде Юрій Ружин. 

ТОВ “ФЕМ-Запоріжжя” фігурувало у справі щодо неякісної реконструкції об’єктів у Токмаку. Фінансування цих підрядів, за версією слідства, відбувалося за державною цільовою програмою на подолання депресивності міста.

Варто вказати, що помічником Ружина як депутата облради деякий час був Валерій Прозапас – ще один кандидат на міського голову Запоріжжя. Його ми й розглянемо наступним. 

Валерій Прозапас – кандидат на міського голову Запоріжжя від партії “Європейська солідарність”. У офіційній довідці ЦВК він вказав себе директором з будівництва ТОВ “Інфра-буд”. Проте найбільш цікавою фірмою у біографії Прозапаса є ТОВ “Корнер сервіс”, якою він ще минулого року безпосередньо володів. Ця фірма отримувала 8 млн грн на укріплення берегу в Бердянську, однак місцеві жителі згодом зазначали, що замість буту берег укріплюють невідомим камінням. Втім, згодом шлак (за твердженням депутатів облради) замінили на бутовий камінь, а завершення робіт припинилось через самовільне будівництво кафе на цих укріпленнях. Детальніше про шлак, бут та наливайки на березі Бердянська можна прочитати в березневому матеріалі “Запорізького центру розслідувань”.

Також ТОВ “Корнер сервіс” отримувало підряди на реконструкцію Запорізької обласної філармонії (концертний зал ім. Глінки). На основні роботи фірмі відписали 51 млн грн., втім згодом виникла потреба у виконанні додаткових робіт. Завершенням всіх робіт на об’єкті Валерій Прозапас вихвалявся у Фейсбуці, виклавши документи про передачу актів виконаних робіт від вересня 2016 року. Втім позитивний експертний звіт від ДП “Укрдержбудекспертизи” на виконання робіт у філармонії отримали лише у листопаді 2016 року – вже після. Саму ж угоду Запорізька ОДА підписала з фірмою у грудні. 

Валерій Прозапас також є першим номером партії “Європейська солідарність” і веде її на вибори до міськради. Серед кандидатів низка чинних депутатів Запорізької міськради, оточення яких отримувало бюджетні підряди.  

Віталій Рябцев – кандидат на посаду міського голови Запоріжжя від партії “Батьківщина”, депутат Запорізької міськради. Віталію Рябцеву належить ТОВ “Лідер-холод лтд” (торгівля продуктами, операції з нерухомістю).  

До 2017 року Віталій Рябцев вказувався директором ТОВ “Громадсько-політичний портал Акцент”, якому належить новинний сайт “Акцент”. Впродовж 2003-2014 рр. Рябцев очолював ТОВ “Ніка-2012”, ця фірма отримала підрядів на 7,5 млн грн – переважну більшість від структур міськради. Журналісти вказували, що період активного отримання підрядів цією фірмою припав якраз на час депутатства Віталія Рябцева. З 2018 року фірма перестала отримувати тендери від міськради і критика Рябцева до місцевої влади посилилася. Також журналісти зазначали, що на близькому Віталію Рябцеву сайті “Акцент” у 2015 році виходила рекламна стаття кандидата в міськраду і тодішнього директора ТОВ “Ніка-2012” Станіслава Капустіна. Водночас, на деяких тендерах у “Прозоро” представником “Ника 2012” вказувався Жуков Антон Юрійович. Особа з таким ПІБ балотувалася до міської ради від “Батьківщини”, а нині вказується  помічником депутатки міської ради від “Батьківщини” Ірини Костенко.

Помічник Віталія Рябцева – Євгеній Капустін – за гроші міськради замовляв фірмі своєї співмешканки – ПП “Універсалбуд сервіс” – дрібний ремонт ОСББ, яким він і керує. Євгеній Капустін разом з іншими відстоював прийняття програми співфінансування ОСББ, яка передбачає внесок на ремонт будинків частково самого ОСББ, а частково з бюджету міста Запоріжжя. Фірма ж “Універсалбуд сервіс” отримала підрядів на 1,2 млн грн – здебільшого на ремонт ОСББ.

Ще один помічник Рябцева – Михайло Данільченко – співволодіє ТОВ “Лідер флюс”, яке отримало підрядів на 66 млн грн – переважно від від державного Електровашмашу в Харкові та Укрзалізниці. Є один дрібний підряд від КП “ЕЛУАШ” Запорізької міськради на 117 тис. грн. 

Кандидаткою на міського голову Запоріжжя є також Олеся Крамаренко – від партії “За майбутнє”. Вона головує у громадській організації “Дзиґа”, яка займається проблемами у сфері захисту навколишнього середовища. До списку співзасновників цієї організації також входить кандидатка від партії “За майбутнє” Ірина Пірогова. Олеся Крамаренко – помічниця депутата Запорізької міськради від партії “Самопоміч” Віктора Пріта – власника взуттєвої компанії “Міда”. На початку робочої кар’єри працювала у структурі Запорізької ОДА, також була речником голови Запорізької ОДА Євгена Червоненка. У 2019 році балотувалася в нардепи від партії “Самопоміч”. Зараз її головна справа – громадська діяльність в екологічній сфері, це низка грантових проектів зі встановлення датчиків, підвищення екологічної свідомості. 

Олеся Крамаренко також перший номер у списку партії “За майбутнє” і веде її на вибори до міськради. У списку цієї партії опинилися депутати, активісти, працівники феросплавного заводу олігарха Ігоря Коломойського та люди з оточення бізнесмена Бориса Шестопалова.

Ще однією кандидаткою у мери Запоріжжя є Елла Слепян, вона представляє партію “Наш край”. Раніше Слепян працювала першим заступником голови Запорізької ОДА Костянтина Бриля, а нині вказує себе заступником директора з загальних питань у ТОВ “Тепло-Мелітополь” (фірма, яка займається опаленням у Мелітополі). Також вона була помічницею міського голови Запоріжжя Олександра Сіна, заступницею директора Департамента комунальної власності та приватизації Запорізької міськради, очолювала Департамент економічного розвитку Запорізької ОДА. Окрім цього, працювала заступницею начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області, а згодом і у Київській області. 

Її батько Валерій Вініковський був головним інженером та головою тендерного комітету “Запорізької обласної філармонії” (концертний зал ім. Глінки) при закупівлі влітку 2019 року автобусу за 7,4 млн грн. За результатами проведення цієї закупівлі силовики відкрили кримінальне провадження щодо ймовірного завищення ціни автобусу. Надалі вони оголосили про підозру підряднику та, за інформацією ЗМІ, і самому Валерію Вініковському.

Згодом Валерій Вініковський отримав від Президента України орден “За заслуги” III ступеня. За інформацією ЗМІ, подання на це нагородження надіслала тодішня виконувачка обов’язків голови Запорізької ОДА Елла Слепян. 

Партія “Наш край”, яку на нинішніх виборах представляє Елла Слепян, на минулих виборах знаходилась під керівництвом Володимира Кальцева. Цього разу він веде на вибори партію “Опозиційна платформа – За життя”. Втім, у нинішньому списку партії “Наш край” все ж залишилися наближені до Кальцева та його оточення кандидати.

Наступним кандидатом у мери є Денис Тарасов – він балотується від партії “Сила людей”, яка цього року під своїм ім’ям об’єднала місцеві осередки кількох партій («Народний рух України», «Демократична сокира», «Сила людей» та «Голос»). На виборах 2015 року Тарасов також балотувався до Запорізької міськради від “Сили людей”. У біографічній довідці на сайті ЦВК він вказує себе директором ТОВ “Бізнес-Центр Запоріжжя” (діяльність у сфері права). Раніше працював слідчим у тоді ще міліції, потім став юристом і працював на юридичних фірмах. Вказувався виконавчим директором благодійного фонду “Чаша милосердя”, отримував гонорар від благодійної організації “Сподівання“. Був одним з противників будівництва структурами Володимира Кальцева торговельно-розважального центру у сквері “Яланського”.

Дмитро Осипов – самовисуванець, начальник відділу підготовки управління ракетних військ артилерії в Управлінні оперативного камандування південь сухопутних військ збройних сил України Одеської обл. (місцем проживання також значиться Одеса, однак в одному з інтерв’ю Дмитро Осипов стверджував, що проживає в Запоріжжі вже 18 років). 

Спочатку Дмитро Осипов мав йти на вибори від партії “Справжні дії”, однак її не допустили до виборів – через невчасну подачу документів (на пошті нібито зламалася машина, яка везла документи). Одним з кандидатів у мери від цієї партії була Тетяна Ковиліна, однак через описану невдачу з реєстрацією партії від висунення її кандидатури відмовилися.

Також Дмитро Осипов учасник АТО, вказувався директором громадської організації “Запорізька обласна асоціація соціальної підтримки і захисту співробітників спецслужб “Співдружність”.

Віктор Хоцький – самовисуванець. Місцем роботи вказує – заступник директора у Департаменті інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради. Раніше він був директором цього Департаменту, однак Володимир Буряк звільнив його, звинувативши у зриві реконструкції проспекту Маяковського. Буряк тоді зазначав, цитата: “Это отвратительно по организации работы. Я обещал в понедельник, обещал до этого. А свои обещания я привык выполнять. Поэтому Виктор Иванович Хоцкий снят с занимаемой должности”.

Нині Віктор Хоцький, працюючи на посаді заступника Департамента інфраструктури та благоустрою, критикує роботу влади і вказує, зокрема і щодо реконструкції проспекту Маяковського: “у мене великі питання по вартості будівництва. І по його термінам — роботи йшли з 2016 по 2020 рік, хоча будівництво, впевнений, можна було завершити швидше”. “… Ні для кого не секрет, як проводяться тендери під такі об’єкти, як завищуються кошториси, які компанії стають підрядниками”. Також заступник Департамента інфраструктури та благоустрою Віктор Хоцький запевняє: “Я бачу Запоріжжя в найближчому майбутньому комфортним і безпечним для проживання. Починаючи від кожного конкретного будинку і закінчуючи всією міською інфраструктурою (!). У місті не буде перебоїв з водою, теплом і електрикою. Міське господарство буде працювати, як годинник. Безпечні тротуари, обладнані пішохідні переходи, логічно встановлені і завжди працюючі світлофори, на належному рівні відремонтовані дороги.  Місто буде повноцінно освітленим — кожен район, кожна вулиця, кожен двір. ”. 

Ще в одному інтерв`ю заступник Департамента інфраструктури та благоустрою Віктор Хоцький зазначав: “Запорожью не везет с властью – ни один мэр последние десять лет не заботился реально об интересах запорожцев. Решения горсовета оказываются не эффективными и время это доказало. У власти был шанс все сделать правильно, но она его упустила. Нет современной городской инфраструктуры (!), нет приличных дорог, нет возможностей для полноценного досуга, нет качественных спортивных объектов”. Також він зазначав: “Сегодня реализация всех осваиваемых городских программ проходит через «свои», ручные фирмы. Их предложения не просто не лучшие в плане экономии городского бюджета, но, зачастую, просто грабительские. Цены на материалы и работы предельно завышаются”.

В одному з ЗМІ вказувалося, що після свого звільнення з посади директора Департаменту у 2016 році, Віктор Хоцький став заступником цього Департаменту, а через декілька місяців пішов служити в армію. Звільнився він зі служби на початку 2019 року і з того часу в декларації вказує місцем роботи Департамент інфраструктури та благоустрою. Водночас усі ці роки служби в армії він отримував зарплату в цьому Департаменті.

В ЗМІ також є інформація про участь Віктора Хоцького в АТО та про тривалий досвід роботи на різних посадах в Орджонікідзевській та Шевченківській райадміністраціях Запоріжжя.

Тож, підсумовуючи.

Цього року кандидати в мери представлені вісьмома партіями, ще дві особи пішли на вибори самовисуванцями. Окрім Володимира Буряка досвід роботи у владі на різних рівнях також мали Віталій Тишечко, Юрій Ружин, Віталій Рябцев, Олеся Крамаренко, Елла Слепян, Віктор Хоцький та Валерій Прозапас. Денис Тарасов та Дмитро Осипов досвіду перебування на владних політичних посадах не мали. Серед кандидатів є представники бізнесу, громадського сектору, юристи, військові, чиновники та депутати. 

Олег ШЕМЧУК

Читатйе також: Адмінресурс: як влада зловживає, коли хоче, щоб її (пере)обрали

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі